ההשתמטות השתלמה

עונשים קלים לאברכים משתמטים

על אברך שהשתמט משירות במשך 3,048 ימים הוטל עונש מאסר של 60 ימים

כוננות שיא לרגל סכנת השוויון בנטל. כרזות מזהירות כי אם יהיה גיוס של תלמידי ישיבות משתמטים תפתח מלחמת עולם ויערכו הפגנות המונית. 24022013. צילום נתי שוחט פלאש 90כרזות המזהירות מפני גיוס של תלמידי ישיבות משתמטים (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בית הדין הצבאי מקל עם תלמידי ישיבה המשתמטים מגיוס לצה"ל. החודש גזר בית הדין עונשי מאסר קלים על שני תלמידי ישיבה שהשתמטו משירות במשך שמונה שנים. על אחד מהם נגזרו שלושה חודשי מאסר ועל השני חודשיים מאסר.

השופטים נוטים להחמיר יותר עם משתמטים אחרים. ב-ynet נכתב כי העונשים על תקופות השתמטות כה ארוכות יכולים להגיע לחצי שנת מאסר ובמקרים מסוימים אפילו ליותר משנה.

בגלל קולת העונש שהוטל על אחד מתלמידי הישיבה הגישה התביעה הצבאית ערעור לבית הדין לערעורים. הערעור נדחה. "זהו עונש שמקל בצורה מופרזת עם הנאשם וחורג באופן בלתי סביר מרמת הענישה הנהוגה בנסיבות דומות", אמר לבית הדין התובע הצבאי סרן רועי בלוך. "זו תקופת השתמטות ארוכה ביותר, שבה ידעה המדינה אתגרים ביטחוניים לא פשוטים".

הסניגור: הוא הרגיש שגדולים ומוסמכים ממנו עושים את מה שצריך כדי שיוכל להמשיך ללמוד וזה יהיה בסדר

הסניגור, עורך הדין שגיא גרינפלד, אמר כי מרשו, בן 27, פנה לראש הישיבה ולכן סבר כי הסדיר את סוגיית ההכרה בו כמי שזכאי לפטור במסגרת הסדר תורתו אומנותו. "הוא הרגיש שגדולים ומוסמכים ממנו עושים את מה שצריך כדי שיוכל להמשיך ללמוד וזה יהיה בסדר", אמר הסניגור. "הוא גם הביע נכונות להתגייס למסלולי החרדים".

בית הדין הצבאי הקל יותר על הנאשם השני, אברך בן 28, שהשתמט משירות צבאי ללא אישורים כחוק במשך 3,048 ימים. בית הדין אישר את עסקת הטיעון שהושגה עם התביעה הצבאית, שכללה עונש של חודשיים מאסר בפועל. עו"ד גרינפלד הציג חוות דעת המעידות כי הנאשם ומשפחתו מתמודדים עם מצב כלכלי ובריאותי בעייתי.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?