האגודה לזכויות האזרח:

לפעול להדחת רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו

בפנייה לשרת המשפטים, ציפי לבני, דורשת האגודה לזכויות האזרח לנקוט הליכים משמעתיים נגד הרב אליהו, בשל הסתה גזענית והתנהגות שאינה הולמת עובד ציבור

הרב של צפת, שמואל אליהו, מוביל תפילה במדבר יהודה נגד אפשרות ההכרה במדינת פלשתינית. 20092011. צילום: נתי שוחט, פלאש 90רב העיר צפת, שמואל אליהו, בתפילה במדבר יהודה נגד אפשרות ההכרה במדינת פלסטינית. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

האגודה לזכויות האזרח פנתה הבוקר אל שרת המשפטים, ציפי לבני, בבקשה לפתוח בהליכים להדחת רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, בשל הסתה גזענית חוזרת ונשנית והתנהגות שאינה הולמת עובד ציבור. האגודה דרשה לקיים הליך משמעתי נגד הרב. לאחרונה הוזכר שמו של אליהו כמועמד למשרת הרב הראשי הספרדי.

פנייתה של האגודה לזכויות האזרח נשלחה בהמשך לתכתובות שניהלה עם משרד המשפטים בשנת 2011, בעקבות שורה של התבטאויות גזעניות שצוטטו מפי הרב אליהו. בין השאר צוטטו מפיו האמירות: "הגניבות החקלאיות אצל ערבים הן אידיאולוגיה", "ברגע שאתה נותן מקום לערבי בתוכנו, לוקח לו חמש דקות להתחיל לעשות מה שהוא רוצה", "יהודי צריך להבריח ערבים", "גירוש הערבים מהשכונות היהודיות הוא חלק מאסטרטגיה".

במענה מטעם פרקליטות המדינה נמסר לאגודה לזכויות האזרח, כי ההליך המשמעתי נגד הרב מעוכב, מכיוון שבאותה עת התקיימה חקירה פלילית בנושא. אלא שהחקירה הפלילית נסתיימה כבר בקיץ 2012, בשל קושי להוכיח את הדברים המדויקים שנאמרו על ידי הרב.

אין המדינה יכולה לשבת בחיבוק ידיים, שעה שעובד בכיר בשירותה מפר את החוק, מסית לגזענות וחותר תחת ערכי היסוד שלה

בפנייה אל שרת המשפטים מציין עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח, כי "גם אם דברי הבלע הגזעניים של הרב אליהו אינם עולים כדי 'הסתה לגזענות' במובנה הפלילי, עדיין אין בכך כדי לעשותו כשיר וראוי למשרה הרמה של רב עיר. הדעת אינה סובלת, שעובד מדינה בכיר ישתמש במעמד וביוקרה שנתנה לו המדינה, על מנת להשפיל ולבזות בני אדם, ולרמוס את כבודם ואת זכויות היסוד שלהם. אין המדינה יכולה לשבת בחיבוק ידיים, שעה שעובד בכיר בשירותה מפר את החוק, מסית לגזענות וחותר תחת ערכי היסוד וחוקי היסוד שלה".

עו"ד פינצ'וק מוסיף: "דברים אלה מקבלים משנה תוקף ודחיפות, לנוכח הידיעות המפתיעות, שלפיהן יש מי המנסים לקדם את מועמדותו של הרב אליהו למשרת הרב הראשי. הוראת החוק המסמיכה אותך לנקוט בהליכים משמעתיים נגד רב עיר נועדה למקרים כגון זה שלפנינו. נסיבותיו החמורות של העניין הן מסוג הנסיבות, שמחייבות את בעלת הסמכות להפעילה ולמצער – לשקול לעשות בה שימוש ולהודיע ברבים על דבר ההחלטה".

למכתב המלאאיך תוכל לפעול?