חדו"ש על הרפורמות במשרד הדתות:

"החידושים ברישום נישואים ובמועצות הדתיות – שינויים שוליים שמנציחים את הבעיה"

שר הדתות וסגנו הודיעו על רפורמות בשירותי הדת, כמו פתיחת אזורי הרישום לנישואים ואיחוד מועצות דתיות. חדו"ש: השינויים נועדו להנציח את השליטה האורתודוקסית בשירותי הדת

ישיבת סיעת הבית היהודי. מימין נפתלי בנט אילת שקד. 18/02/2013 צילום מרים אלסטר פלאש 90נפתלי בנט (מימין) ואיילת שקד בישיבה של הבית היהודי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר הדתות, נפתלי בנט, וסגנו, ח"כ אלי בן דהן, הודיעו היום על סדרה של רפורמות בשירותי הדת בישראל, שנועדו להנגיש את שירותי הדת לציבור. הרפורמה כוללת פתיחה של אזורי הרישום לנישואים, שלא תחייב את בני הזוג להירשם במקום המגורים של אחד מהם; איחוד מועצות דתיות, על מנת לצמצם את מספרן – מ-133 כיום ל-80 לאחר הרפורמה; וניתוק הפוליטיקה מהמועצות הדתיות. על פי הנוהל החדש, בעלי תפקידים במועצות הדתיות ייבחרו על פי אמות מידה מקצועיות.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר בתגובה לרפורמה: "חדו"ש מברכת על ההכרה בצורך בשינוי דחוף ומקיף בשירותי הדת בישראל, ועל פתיחותם של בנט ובן דהן ליזום שינויים אלה. עם זאת נראה שהשינויים המועלים עתה עוסקים בשולי הבעיה ולא בליבה, ונועדו להנציח את השליטה האורתודוקסית בחיי הדת.

"פתיחת אזורי הרישום לנישואין היא תרגיל שנועד להתמודד עם מועצות דתיות אטומות לשינויי הזמן ועם סרבנותם וקיצוניותם של רבני ערים מסוימים, אשר אינם מכירים אפילו בגיורי הרבנות הראשית. המענה היחיד הראוי בדמוקרטיה, ואשר בו תומך רוב הציבור, הוא חופש בחירה בנישואים וביטולה של רבנות כפייתית מטעם המדינה. כל עוד השר וסגנו אינם מפנימים זאת – יוזמתם נועדה להקל על המשך השליטה האורתודוקסית בנישואים בישראל, אך לא תייתר את הצורך בהמשך המאבק לחופש דת בישראל ובהגברתו".

הרב רגב מוסיף: "איחוד חלקי של מועצות דתיות וצמצום מספרן מכ-130 לכ-80 הינו צעד מוטעה, אשר במקום להעביר את שירותי הדת לרשויות המקומיות, בדומה לשירותי תרבות ורווחה, נועד לחזק ממסד מקביל אשר מנתק את שירותי הדת מן הרשות המקומית במקום לקרב אותם".

לדברי רגב, "הפרחת סיסמאות בדבר ניתוק שירותי הדת מן הפוליטיקה ומינוי ועדות איתור מקצועיות נועדה לפגוע במפלגות

גלעד קריב: הרפורמה שמציעים בנט ובן דהן לא תפתור את מצוקתם של מאות אלפי מנועי חיתון

החרדיות, ולהבטיח שליטה של השר לשירותי דת במינוי ראשי המועצות הדתיות. ישראל זקוקה למימוש הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון, לא להמשך הפוליטיזציה של הדת".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר ל-ynet, כי המהפכה שעליה הצהירו במשרד לשירותי דת אינה אלא "מתיחת פנים קוסמטית". לדבריו, הרפורמה שמציעים בנט ובן דהן "לא תפתור את מצוקתם של מאות אלפי מנועי חיתון, או תאפשר גיור שפוי בישראל, או תעניק ביטוי לעובדה שמיליוני יהודים משתייכים לזרמים הלא אורתודוקסיים".

בוואלה מציינים כי רבני צהר בירכו על פתיחת אזורי הרישום וציינו כי צעד זה הוא חלק מתוכנית מקיפה שכתב הארגון לרבנות הראשית (תוכנית ג' אלול). "הרפורמה שהוצגה היום תקל על אזרחי ישראל, ותוביל תחרות בין לשכות רישום הנישואים לטובת אזרחי ישראל", אמרו בצהר.

ח"כ מאיר פרוש מיהדות התורה אמר כי ״כל רפורמה בדת מובילה אותנו שוב לכרוז שיצא על ידי רבני ירושלים, אשר הכריזו צום לפני 92 שנה בעת ייסוד הרבנות הראשית, והתריעו מפני כל שינוי שמבקשים לעשות, כאשר כל המטרה היא להביא שינויים בגופי משפטי התורה והדינים ולפרוץ פרצות בחומת דת ישראל".

בתנועת נאמני תורה ועבודה בירכו על אימוץ התוכנית לפתיחת אזורי הרישום לנישואים. "הדבר יוביל, ישירות, לפתיחת שוק הנישואים לתחרות ולפתרון בעיותיהם של המתגיירים", אמרו בתנועה.

ח"כ עליזה לביא מיש עתיד הביעה תקווה כי מדובר ב"סנונית ראשונה המבשרת את תחילתו של שינוי מערכתי, מקיף ומחויב המציאות הנדרש בשירותי הדת בישראל". היא הביעה תקווה כי אין מדובר בהצהרות בלבד. "יש להמשיך ולפעול בנושאים רבים נוספים הדורשים שינוי, כמו גיור, בתי הדין, כשרות ועוד - על מנת להחזיר את היהדות לישראלים", אמרה לביא.

לידיעה ב-ynet

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?