לא כניעה, לקונה

שי פירון: הנחנו יסודות לחינוך ממלכתי חרדי

שר החינוך הסביר כי הקיצוץ בחינוך החרדי נדחה, אך לא בוטל וכי בשנת הלימודים הקרובה יוקמו בתי ספר ממלכתיים חרדיים

הרב שי פירון, ראש הישיבה התיכונית פתח תקוה. צילום: כנס כיפה, flickrשר החינוך, שי פירון. צילום: כנס כיפה, flickr

בתי ספר חרדיים שלא ילמדו לימודי ליבה יקבלו רק 35% מהתקציב שמעבירה להם המדינה. כך אמר שר החינוך, שי פירון, ערב חג שבועות. בצד הקיצוץ בתקצוב בתי הספר שאינם מלמדים ליבה ציין פירון, כי יונהגו תוכניות מעבר שיאפשרו לימודי ליבה בלי לפגוע באורח החיים של החרדים.

שינויים נוספים במערכת החינוך החרדית שמנה שר החינוך: קיום מבחני מיצ"ב כתנאי לתקצוב, ביטול חוק נהרי (המחייב רשויות מקומיות לממן מוסדות חינוך מוכרים לא רשמיים) והקמת בתי ספר ממלכתיים חרדיים בשנת הלימודים הקרובה.

לפי ידיעה באתר News1, פירון סיפר בדף הפייסבוק שלו כי רצה להתאים את רמת התקצוב של רשתות החינוך החרדיות לתקצוב של מערכות חינוך אחרות. "מדוע שהם יקבלו יותר מבתי ספר דמוקרטיים או חרד"ליים?" לאחר שהתברר שבגלל לקונה משפטית אי אפשר לערוך את ההתאמה עכשיו, הוחלט

יונהגו תוכניות מעבר שיאפשרו לימודי ליבה בלי לפגוע באורח החיים של החרדים

לדחות את הצעד.

לדברי שר החינוך, שר האוצר יאיר לפיד ביקש ממנו להודיע ליו"ר ש"ס, אריה דרעי, על הדחייה. הוא דיבר עם דרעי קצרות בטלפון ומסר לו את ההודעה. "הודעתי לאריה ופתאום – השמים נפלו. 'כניעה'; 'הסכם'; 'הטבות לשס'", כתב פירון.

הוא מתח ביקורת על העיתונות, שתיארה את האירועים כאילו נסוגה יש עתיד מהבטחותיה לבוחר. לדברי פירון, "יש סיכוי שהתחלנו, שהנחנו יסודות לחינוך ממלכתי חרדי שיהיה אבן-הראשה לחיבור בין המגזרים והקהילות בישראל. אבל למה לתת למשק כנפי ההיסטוריה להשרות רוח של חידוש ותקווה כשאפשר להרוויח עוד קצת שנאה?"

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?