הדרה כעבירה

חדו"ש: החלטת היועץ על חוק נגד הדרה – בשורה גדולה ליהדות

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, קורא לכנסת לקדם חקיקה שתגדיר את הדרת הנשים כעבירה פלילית

כ-300 נשים השתתפו ברקוד המוני נגד הדרת נשים וקווי ההפרדה בבית שמש. 05/01/2012 צילום פלאש 90כ-300 נשים בריקוד נגד הדרת נשים ונגד קווי ההפרדה בבית שמש, ינואר 2012. צילום: פלאש 90

בחוות דעת חריפה שפרסם אתמול הורה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לשרים לפעול בהקדם למיגור הדרת נשים בתחומי סמכותם. וינשטיין אימץ ממצאי דו"ח שחיבר צוות שמינה לבחון את סוגיית הדרת הנשים, בראשות עו"ד שרית דנה. היועץ המשפטי הורה לשר התקשורת גלעד ארדן, לשר הפנים גדעון סער, לשר הדתות נפתלי בנט, לשרת הבריאות יעל גרמן ולשר התחבורה ישראל כץ לפעול בהקדם למיגור תופעת הדרת הנשים מהמרחב הציבורי.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, אמר ש"החלטת היועץ המשפטי לממשלה להפוך את הדרת הנשים לעבירה פלילית היא בשורה גדולה לחברה הישראלית וליהדות שמסולפת ונרמסת על ידי קנאי ההדרה". לדברי אילן, "חקיקה היא הדרך היחידה לעצור את הכרסום ההולך וגובר בשוויון האישה במרחב הציבורי ואת האלימות ההולכת וגובר נגד נשים במטרה להדיר אותן מאוטובוסים, מהרחובות ומאירועים. חוק שיאסור על ביזוי נשים למטרת הפרדה יוכל לשים קץ לתועבת קווי האוטובוס שבהם יש הפרדה בין גברים לנשים".

אילן הוסיף: "חשובות במיוחד ההנחיות של היועץ למשרדי הממשלה למנוע הדרה באירועים ממלכתיים וכן במרפאות ובבתי קברות. הוראת היועץ מוכיחה שמאבק ציבורי נמרץ מהסוג שניהלו ארגוני הקואליציה נגד הדרת נשים יכול להביא להישגים משמעותיים. עם זאת, חשוב לזכור שארוכה הדרך עד ליישום ההחלטות ויהיה צורך לוודא שהחוק אכן עובר ומשרדי הממשלה מקיימים פיקוח יעיל נגד הדרה".

היועץ המשפטי לממשלה קרא לכנסת לקדם חקיקה שתקבע כי אפליה של מגזרים שונים בקבלת שירותים ציבוריים היא עבירה פלילית. דו"ח הצוות בראשות עו"ד דנה מציע כי "תקודם חקיקה שביסודה הטלת איסור פלילי על מעשה של הטרדה של אדם בדרך של ביזוי או השפלה על רקע גזע, דת, או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית,

הרשות השנייה נדרשת לסיים בתוך שישה חודשים את ההידברות עם תחנת הרדיו "קול ברמה" על אפליית נשים בשידוריה

מעמד אישי או הורות, כל זאת במטרה למנוע ממנו את הגישה והשימוש בשירות ציבורי או במטרה לפגוע בתנאים בהם יקבל את השירות הציבורי".

ה"TheMarker" מדווח כי שרת המשפטים, ציפי לבני, הנחתה את משרדה לנסח הצעת חוק ממשלתית ברוח המלצת היועץ המשפטי לממשלה, שתקבע כי כל מעשה של הדרת נשים והשפלתן במרחב הציבורי – במגזר הפרטי והציבורי – ייחשב עבירה פלילית. היועץ המשפטי קבע כי משרד ממשלתי או רשות ציבורית אינם רשאים לארגן אירוע ממשלתי, ממלכתי או ציבורי שבו יינקטו צעדים שנועדו להביא להפרדה בין גברים לנשים. בסניפי קופות החולים נאסר על הפרדה בין נשים לגברים.

היועץ המשפטי לממשלה הטיל על משרד התחבורה להבטיח כי הסדרי הפרדה באוטובוסים אינם ננקטים על ידי הזכיינים המפעילים קווי תחבורה ציבורית. הוא קובע כי רשות מקומית חייבת להימנע מלאפשר תליית שלטים ברחובות, הקוראים לנשים לפנות למסלולים נפרדים או להתלבש באופן צנוע.

נקבע גם כי הרשות השנייה לרדיו ולטלוויזיה תסיים בתוך שישה חודשים את ההידברות עם תחנת הרדיו "קול ברמה", כדי שעד למועד זה תיפסק לגמרי אפליית הנשים בשידוריה. מ"קול ברמה" נמסר כי "על פי חוקי וכללי הרשות השנייה, 'קול ברמה' מעלה מדי יום נשים לשידור".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, ח"כ ד"ר עליזה לביא מיש עתיד, בירכה על החלטת היועץ המשפטי. "בהחלט יש ליזום תיקוני חקיקה שימגרו את תופעת הדרת הנשים, וכבר התחלנו לעשות זאת עם החוקים המחייבים לשלב נשים בוועדה למינוי דיינים ובגוף הבוחר רבנים ראשיים", אמרה לביא.

לידיעה ב"TheMarker"

 לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?