בתגובה לדו"ח המבקר:

חדו"ש – לבטל את הרבנות. חזרנו לימי החושך של רשימות פסולי החיתון

מבקר המדינה מצא כי אנשים רבים הוכנסו לרשימת מעוכבי הנישואין בלי שפנו להירשם לנישואין והצביע על אי סדרים ונפוטיזם במערך רישום הנישואין

''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים

בישראל מתחתנים כ-37,000 זוגות בשנה באמצעות המועצות הדתיות. דו"ח מבקר המדינה, שפורסם אתמול, מתאר אי סדרים חמורים בכל הנוגע לרישום הנישואין. במקרים מסוימים, בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה ובניגוד לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, הוכנסו לרשימות מעוכבי הנישואין שמותיהם של אנשים שכלל לא פנו בבקשה להירשם לנישואין. אף שמועצות דתיות אינן רשאיות כלל לנהל רשימות של מעוכבי נישואין, מצא המבקר כי במועצה הדתית בירושלים מתנהלת כרטסת הכוללת שמות של מעוכבי נישואין.

בדו"ח נכתב גם, כי יש לקבוע הנחיות להבטחת התנהלות סדירה בכל הנוגע להדרכת כלות ולבחירת רבנים רושמי נישואין, ולבחון את האפשרויות השונות להסדרת הטיפול בטקסי הנישואין הפרטיים שרבנים עורכים.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אומר בתגובה על ממצאי מבקר המדינה: "שוב הוכח שאין שום מוסד שגורם נזק למעמדה של היהדות ומשניא אותה על הציבור כמו הרבנות הראשית והממסד הדתי. הדו"ח מעלה חשדות חמורים ביותר לאי סדרים ונפוטיזם: מדריכות הכלות הן לעתים קרובות הנשים של רושמי הנישואין. רבנים מקורבים מקבלים אישור בלתי חוקי לערוך חופות ומאות רבנים עורכים חופות ללא אישור לעבודה נוספת".

לדברי אילן, "חמור עוד יותר הגילוי שחזרנו לימי החושך, שבהם אנשים מוכנסים לרשימת פסולי החיתון בלי שידעו על כך ובלי

כרבע מהאזרחים הלא יהודים שביקשו להתגייר נשרו באחד השלבים של תהליך הגיור ולא השלימו אותו

שיוכלו לערער. המסקנה ברורה וחד משמעית: מה שהרבנות הראשית צריכה זה לא רבנים ראשיים חייכניים ומסבירי פנים. יש רק דרך אחת לתקן את אין-ספור הליקויים של הרבנות: לבטל אותה ואת המונופול האורתודוקסי על היהדות ולהנהיג נישואין וגירושין אזרחיים בישראל".

הדו"ח כולל גם ממצאים חמורים על מערך הגיור הממשלתי. במגפון נכתב כי לפי מבקר המדינה, כרבע מהאזרחים הלא יהודים שביקשו להתגייר נשרו באחד השלבים של תהליך הגיור ולא השלימו אותו. בעשור האחרון מתגוררים בישראל כ-320,000 אזרחים שאינם יהודים על פי ההלכה. אזרחים אלה מנועים מלהינשא בישראל בנישואין יהודיים. אם ברצונם להיחשב יהודים, עליהם לעבור גיור.

מבקר המדינה מצא כי למרות המשאבים הרבים שהושקעו בשנים האחרונות במערך הגיור, אגף הגיור במשרד ראש הממשלה לא עמד ביעד המרכזי שנקבע לו בהחלטת הממשלה ומספר המתגיירים ירד. המבקר קובע כי על אגף הגיור לנקוט פעולות שיבטיחו את הסדרת הליך הגיור, כמו הבטחת טיפול סדיר ושוטף במערך המשפחות והקהילות המלוות וקידום הקמת התשתית למערך ארצי של משפחות וקהילות מלוות; קיצור משך ההמתנה לטבילה במקווה הטהרה ולהנפקת תעודות המרה.

לידיעה במגפוןאיך תוכל לפעול?