הפתרון מתקרב?

שרנסקי: תוך פחות משנה רחבה לתפילות מעורבות בכותל

יו"ר הסוכנות הציג בכנסת את המתווה שגיבש לפתרון סוגיית נשות הכותל

חברות הכנסת סתו שפיר עבודה ותמר זנדברג מרצ משתתפות בתפילת נשות הכותל. מימין יור נשות הכותל ענת הופמן 12.03.2013 צילום: מרים אלסטר פלאש 90חברות הכנסת סתו שפיר מהעבודה ותמר זנדברג ממרצ בתפילת נשות הכותל. מימין: יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, אמר אתמול כי אם כל הגופים המעורבים ימשיכו בדיון למציאת פתרון לסוגיית נשות הכותל, אפשר יהיה להגיע "בתוך עשרה חודשים לפתרון שיאפשר לכל יהודי להרגיש בעת ביקורו בכותל הזדהות עם העם היהודי והדת היהודית על פי דרכו ומנהגיו".

שרנסקי הציג בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת את המתווה שגיבש לפתרון הסוגיה. המתווה של שרנסקי כולל הכשרת מקום תפילה פלורליסטי באזור "קשת וילסון". לדברי יו"ר הסוכנות, באזור הכותל המערבי יחולק לשלוש רחבות – אחת לגברים, אחת לנשים ואחת לתפילה מעורבת של גברים ונשים.

ב-nrg נכתב כי ד"ר יובל ברוך, ארכיאולוג מרחב ירושלים, הביע התנגדות לתוכנית. "גוזרים כליה על האתר החשוב במדינה", אמר ברוך. לדבריו, "קשת וילסון" הוא "המקום היחיד שבו רואים את נדבכי הכותל ואת הרחוב ההרודיאני ואפשר לחוות את אירועי החורבן. רשות העתיקות מתנגדת למתווה".

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה יצא מהדיון בזעם. "אבא שלי היה בכותל עם הצנחנים. גם החילונים אז היו אורתודוקסים. אני לא מכבד את מי שרוצה מלחמה עם היהדות", אמר אייכלר.

רב הכותל, שמואל רבינוביץ', תקף את יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן. "הכותל היה קיים לפני שעם ישראל התפצל לזרמים

רב הכותל, שמואל רבינוביץ': סוד הפתרון הוא סוד הצמצום, שכל אחד יצניע את מנהגיו

ומחנות... סוד הפתרון הוא סוד הצמצום, שכל אחד יצניע את מנהגיו. ענת הופמן רוצה לראות ולהיראות. אני מכיר רק 'להיראות' בפני הקב"ה בעלייה לרגל".

יו"ר הוועדה, ח"כ עליזה לביא, הודיעה כי תזמין את שר הדתות, נפתלי בנט, על מנת שישמע את כל הגורמים המעורבים בטרם יגבש את התקנות שהיועץ המשפטי לממשלה ביקש ממנו להכין.

ח"כ מירי רגב אמרה כי בראש חודש סיון, החל ביום שישי השבוע, תצטרף לתפילה של נשות הכותל. "עד ראש החודש הבא אמור משרד הדתות להתקין תקנות בצמוד למתווה שרנסקי. המדינה נרדמה בשמירה ותפקידה להתעורר", אמרה רגב.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת, הודיע שתנועתו תומכת במתווה שרנסקי, בתנאי שיכובדו כמה עקרונות: "רחבה שוויונית מבחינת הגודל, שתהיה פתוחה לציבור 24 שעות ביממה בכל ימות השבוע. שכל הרחבות יהיו אתר לאומי אחד והמבקר יוכל לבחור אם לגשת לרחבה הפלורליסטית או לרחבה שיש בה מחיצה. גם הגוף שינהל את האתר חייב להיות גוף אחד".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?