שני סוגי אזרחים

הכנסת החליטה לדון בממצאי אתר מפת חופש הנישואין של חדו"ש

חברי הכנסת מיקי רוזנטל ובועז טופורובסקי הגישו הצעה דחופה לסדר היום, בעקבות הפרסום של חדו"ש. סגן שר הדתות, אלי בן-דהן, אמר בדיון: "ב-20 השנים האחרונות אף ממשלה לא הנהיגה נישואים אזרחיים. אני מאחל לנו שנמשיך במדיניות הזאת"

כנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים. 27.7.2011. צילום: אסף מוסמן, חדו''שכנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים. צילום: אסף מוסמן, חדו''ש

"במדינת ישראל יש שני סוגי אזרחים. מדד שהתפרסם לאחרונה, מגלה את העובדה שידועה לרבים מאתנו, שיש קושי רב לאזרחי ישראל למצות את הזכות הבסיסית האנושית, הבין-לאומית, להינשא לאנשים שאותם הם אוהבים. יש 300 אלף ישראלים, כל ישראלי עשירי בערך שמבקש להינשא נתקל בבעיה שאיננו יכול להינשא, על-פי החוק הישראלי דהיום, וצריך למצוא לעצמו דרכים עוקפות כמו נישואים אזרחיים בחו"ל", אמר חבר הכנסת מיקי רוזנטל ממפלגת העבודה בדיון במליאת הכנסת.

רוזנטל העלה הצעה דחופה לסדר היום לדון בממצאי מפת חופש הנישואין שהעלתה עמותת חדו"ש לרשת השבוע, ובה ממוקמת ישראל במקום נמוך ביותר. הוא קרא לכנסת לשקול ברצינות את החקיקה בתחום הנישואין. להצעה היה שותף גם ח"כ בועז טופורובסקי מיש עתיד. הצעתם של שני חברי הכנסת לכלול את הסוגיה בסדר היום של הכנסת התקבלה.

בדיון אמר עוד רוזנטל: "אני פונה אליכם, חברי הסיעות הדתיות והחרדיות, ואומר לכם את הדבר הבא – אחים אנחנו, ואם לא תחבקו, אתם תקבלו את זה בצורה איומה ונוראית... אם לא תמצאו דרך לחבק את 300,000 הישראלים הללו, אתם תמצאו

בישראל של שנת 2013 אדם לא יכול להתחתן איך שהוא רוצה, עם מי שרוצה ומתי שרוצה, וזאת בושה וחרפה

אותנו במקום שהדברים נעשים בניגוד לרוח שאתם רוצים ואולי תוביל למקום רע מאוד, שכולנו חוששים ממנו".

טופורובסקי אמר: "בישראל של שנת 2013 אדם לא יכול להתחתן איך שהוא רוצה, עם מי שרוצה ומתי שרוצה, וזאת בושה וחרפה למדינה ולנו, חברי הכנסת. מעבר לנתונים לגבי חסרי הדת, שעצם ההגדרה שלהם ככאלה היא מבישה, מעבר להשוואה אל מול המדינות החשוכות ביותר על גבי הגלובוס ומעבר לכל טענה כלשהי של כל זרם כזה או אחר, מעבר לכל אלה עומדת המציאות האיומה שלפיה מדינת ישראל קובעת לי איך להתחתן, תחת איזה אל ועם איזה סוג בן אדם".

סגן שר הדתות, אלי בן-דהן מהבית היהודי, אמר: "אני רוצה לציין שבלמעלה מ-20 השנים האחרונות היו פעמיים שתי ממשלות ללא שום מפלגה דתית... אף אחת מהממשלות הללו לא הנהיגה נישואים אזרחיים, כי בסופו של דבר מה שרואים משם לא רואים מכאן. וכשהממשלה נמצאת בשלטון היא מבינה שיש לה אחריות לעם ישראל, ולכן היא לא הנהיגה נישואים אזרחיים. אני מאחל לנו שנמשיך במדיניות הזאת".

 איך תוכל לפעול?