כמו הגרועות במדינות האיסלאם

חדו"ש העלתה לרשת: אתר מפת חופש הנישואין בעולם

45 מדינות, ביניהן ישראל, קיבלו את הציון 0 בשל מגבלות קשות על חופש הנישואין. ב-48% ממדינות העולם שורר חופש נישואין, ב-29% מגבלות חלקיות וב-23%, ביניהן ישראל, מגבלות קשות. יחד עם ישראל: איראן, ערב הסעודית, אפגניסטן. מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "יש לקוות שהתמונה הקשה העולה מהמפה תסייע לקדם חופש נישואין בישראל. הבחירות יצרו הזדמנות היסטורית לנישואין אזרחיים, שאסור להחמיץ אותה"

מפת חופש העיתונות בעולםמפת חופש העיתונות בעולם

לאתר מפת חופש הנישואין בעולם

ב-45 מדינות ברחבי העולם, שהן 23% מתוך 194 המדינות שנבדקו, יש מגבלות קשות על חופש הנישואין, ב-56 (29%) יש מגבלות חלקיות וב-93 (48%) שורר חופש נישואין. כך עולה מאתר "מפת חופש הנישואין בעולם" שהעלתה השבוע לרשת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון באנגלית ובעברית. כ-33 מתוך המדינות שקיבלו את הציון 0, המעיד על מגבלות קשות, הן מוסלמיות.

ישראל קיבלה אף היא את הציון 0 בגלל המונופול הדתי על הנישואין, העובדה שמאות אלפי אזרחים אינם יכולה להינשא במדינה וסיבות נוספות. היא הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם שקיבלה את הציון הזה והיא ממוקמת לצד איראן, פקיסטן, אפגניסטן, ערב הסעודית ושאר מדינות האיסלאם הקיצוני.

כתובת המפה בעברית: http://marriage.hiddush.org.il ובאנגלית: http://marriage.hiddush.org.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, מסביר ש"מטרתה המקורית של המפה היתה להמחיש את מיקומה העגום של ישראל לצד החשוכות במדינות האיסלאם, ובניגוד למקובל בעולם הדמוקרטי. להפתעתנו לא היתה רשימה משווה כזאת בנמצא ולפיכך עבודת התחקיר המקיפה של אנשי חדו"ש יצרה מסמך ראשון מסוגו גם מחוץ לישראל".

"אנו מקווים", אומר רגב, "שהתמונה הקשה העולה מהמפה תסייע לקדם שינוי מדיניות בישראל שיביא לחופש נישואין מלא, כמובטח בהכרזה האוניברסלית בדבר זכויות האדם וכמתחייב מהבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ומצפון. רוב ברור בציבור הישראלי תומך בכך, והבחירות האחרונות יצרו הזדמנות היסטורית להנהגת נישואין אזרחיים בישראל שאסור להחמיץ אותה". עם זאת, רגב מקווה "שהמפה תביא תועלת לא רק לישראלים אלא גם לגורמים נוספים הפועלים לקידום חופש הדת והשוויון ברחבי העולם".

את עיקר התחקיר למפה ביצעה נטשה רוט. הפיק את הפרויקט דובר חדו"ש, מיקי סוקולובסקי, וערך אותו סמנכ"ל המחקר וההסברה של חדו"ש, שחר אילן. את אתר המפה עיצבה ובנתה חברת Lionways. האתר הוקם בסיוע הקרן החדשה לישראל.

ממצאים עיקריים: מגבלות קשות בשני שלישים ממדינות האיסלאם

חופש הנישואין או מצב הקרוב לחופש נישואין (ציון 2) מתקיים בכמעט חצי ממדינות העולם (93 מדינות שהן 48%). ככלל, מדינות שהן דמוקרטיות מבוססות מעניקות לאזרחיהן גם את מירב החופש להינשא. כמעט כל מדינות אירופה וכ-75% ממדינות אמריקה מאפשרות חופש נישואין מלא או כמעט מלא. 82 מתוך 93

ישראל קיבלה אף היא את הציון 0 בגלל המונופול הדתי על הנישואין, העובדה שמאות אלפי אזרחים אינם יכולה להינשא במדינה וסיבות נוספות. היא הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם שקיבלה את הציון הזה

המדינות שבהם שורר חופש נישואין (88%) הן מדינות נוצריות. 56 מדינות (שהן 29%) קיבלו את הציון 1, המעיד על חופש נישואין מוגבל.

45 מדינות, שהן קרוב לרבע ממדינות העולם (23%), קיבלו את הציון 0 שמשמעותו הגבלות קשות על חופש הנישואין. 33 מתוכן, שהן 73%, הן מדינות מוסלמיות. רק 8 הן מדינות נוצריות. לא רק ישראל אלא גם כל שכנותיה, מצרים, ירדן, סוריה ולבנון (וגם הרשות הפלשתינית), קיבלו ציון 0. קיבלה את הציון 0 גם צפון קוריאה, שבה אין חופש נישואין בין המעמדות.

בסך הכל המפה מתארת תמונה גיאוגרפית ברורה. בעולם מתקיים גרעין קשה של מדינות שבהן מגבלות קשות על חופש הנישואין בצפון, מרכז ומזרח אפריקה, המזרח התיכון ומערב ומרכז אסיה. הוא יוצר את הכתם השחור הגדול במרכז המפה. את הגרעין הזה מקיפות ממזרח (אסיה) ומדרום (דרום ומערב אפריקה) מדינות רבות שבהן מגבלות חלקיות על חופש הנישואין. הן יוצרות את שני הכתמים האפורים הגדולים במפה.

בצפון, במערב ובדרום מזרח: ארבע היבשות שצבועות בלבן ובהן חופש נישואין כמעט מלא: שתי האמריקות, אירופה ואוקיאניה. היבשת שבה התמונה הברורה ביותר היא אירופה. מתוך 46 מדינות ב-44 יש חופש נישואין, במדינה אחת (אלבניה) יש מגבלות על חופש הנישואין ובמדינה אחת (הוותיקן) יש מגבלות קשות.

ב-120 מדינות, קרוב לשני שלישים ממדינות העולם, הדת הדומיננטית היא הנצרות. מתוכן ביותר משני שלישים (82 מדינות) יש חופש נישואין, ורק ב-8 יש מגבלות קשות שגרמו לציון 0. ב-53 מדינות הדת הדומיננטית היא האיסלאם. רק ב-3 מתוכן, שהן 6%, יש חופש נישואין. ב-33 מדינות שהן קרוב לשני שלישים ממדינות האיסלאם יש מגבלות קשות על חוקי הנישואין (ציון 0).

המצב בישראל: מאות אלפי אזרחים לא יכולים להתחתן

לישראל ניתן ציון 0, בשל המגבלות הקשות המוטלות בה על סוגי הנישואין ועל הכשירות לנישואין:

  • החוק הישראלי מאפשר רק נישואין דתיים המבוצעים על ידי עדות דתיות מוכרות ואינו מאפשר נישואין אזרחיים.
  • באוכלוסייה היהודית יש לרבנות הראשית, המייצגת את הזרם האורתודוכסי, מונופול על הנישואין.
  • יכולים להתחתן במסגרת הרבנות רק מי שמוכרים כיהודים על פי ההלכה האורתודוכסית, וזאת אך ורק בינם לבין עצמם. גם בני עדות דתיות אחרות יכולים להינשא רק באמצעות כוהני הדת שלהם ורק בינם לבין עצמם.
כנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים. 27.7.2011. צילום: אסף מוסמן, חדו''שכנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים, 27.7.2011. צילום: אסף מוסמן, חדו''ש
  • כ-300 אלף אזרחים המוגדרים חסרי דת, המהווים כ-4% מהאוכלוסייה, אינם יכולים להינשא בישראל.
  • גם יהודים על פי ההלכה האורתודוכסית מוצאים עצמם לעתים משוללי זכות נישואין, למשל במקרים של פסולי או מנועי חיתון על פי ההלכה, למשל כהן וגרושה או ממזרים.
  • גרים שהצטרפו ליהדות דרך הזרמים הלא-אורתודוכסיים (הרפורמי והקונסרבטיבי), ולעתים גם גרים אורתודוכסים שהתגיירו על ידי רבנים אורתודוכסים מקלים, אינם יכולים להינשא בישראל.
  • המונופול האורתודוכסי גם שולל מזוגות רבים, חילונים, מסורתיים, דתיים לא-אורתודוכסים ואף אורתודוכסים מתונים את הזכות להינשא על פי אמונתם. זאת, בין היתר, משום שהטקס האורתודוכסי אינו שוויוני כלפי האישה.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של ישראל, 9,262 זוגות דיווחו ב-2010 למשרד הפנים שנישאו בחו"ל. זאת, לעומת 47,855 זוגות שהתחתנו באותה שנה בישראל. כלומר 16% מהנישואין של ישראלים נערכו בחו"ל.

מידע על המפה

נכללו בבדיקה שערכה חדו"ש כמעט כל המדינות העצמאיות החברות באו"ם, וכן מספר ישויות מדיניות נוספות, וניתנו להן הציונים הבאים: 0 – הגבלות חמורות על חופש הנישואין; 1 – הגבלות חלקיות על חופש הנישואין; 2 - חופש נישואין מלא או קרוב לכך. המפה מגובה בטבלה נוחה מאוד לשימוש שבה המידע על המדינות. דורגו בטבלה 194 מדינות (באפליקציית המפה כ-160 מדינות).

הציון 0 או 1 יכול להינתן בגלל חקיקה שמגבילה את חופש הנישואין, כמו חוקי השריעה המוסלמיים. אבל הוא יכול להינתן גם כאשר יש בחוק חופש נישואין פורמלי אבל המצב בפועל הוא של העדר חופש נישואין. לדוגמה: אפליית נשים בחוקי הנישואין, נישואי ילדים, נישואין בכפייה, פוליגמיה ועוד.

בטבלה מצוינות גם כל המדינות שמאפשרות נישואין או רישום זוגיות לבני אותו מין.

מגוון מקורות נבחנו כדי להגיע להערכות הוגנות ועיקביות של מצב חופש הנישואין במדינות העולם. בסיס התייחסות מרכזי היו הדו"חות השנתיים של משרד החוץ האמריקאי – דו"ח חופש הדת בעולם ודו"ח זכויות האדם בעולם. כן נעשה שימוש רב באתרים נוספים דוגמת מדד המגדר ומועצת אירופה ובמידע של הבנק העולמי.

לידיעה ב-Ynet

לידיעה ב-Makoאיך תוכל לפעול?