עמותת חדו"ש חושפת:

תוכנית הליבה הקיימת פיקטיבית. תוכנית האוצר לחייב ללמד 55% ממנה – חסרת כל משמעות

תוכנית הליבה במוסדות הפטור החרדיים כוללת רק ארבע שעות לימודים כלליים ובמוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי שש שעות (כלומר, שעה ביום). לפי מסמך של מרכז המידע והמחקר של הכנסת, שחשף את הנתונים, במוסדות הפטור כלל לא לומדים אנגלית

ילדים בתלמוד תורה בביתר עילית בתחילת שנת הלימודים תשעג 19.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgילדים בתלמוד תורה בביתר עילית. המוסדות החרדיים כמעט ואינם נדרשים ללימודים כלליים. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

תוכנית הליבה הקיימת בכחצי ממוסדות החינוך החרדיים היא פיקטיבית. תוכנית זאת כמעט ואינה כוללת לימודים כלליים. כך חושפת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, על סמך מסמך שפרסם בשנה שעברה מרכז המידע והמחקר של הכנסת.

אתמול פורסם כי משרד האוצר מציע, במסגרת התוכנית הכלכלית (חוק ההסדרים), לשלול תקציב מכל מוסד שלא ילמד 55% מתוכנית הליבה. אלא שהנתונים שחושפת חדו"ש, שיועברו בימים הקרובים לשר האוצר, לשר החינוך וליו"ר ועדת החינוך של הכנסת, מגלים ש-55% מתוכנית הליבה מחייבים בסך הכל בין ארבע לשש שעות לימודים כלליים בשבוע (שעה ביום). לכן התוכנית המוצעת לא תוסיף כלל לימודי ליבה לחינוך החרדי וגם לא תביא לשלילת תקציבים.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "שני דברים חיוניים כדי לקיים באמת תוכנית ליבה בישראל. הראשון הוא לקבוע תוכנית ליבה אמיתית ולא ישראבלוף, שגובש בעצימת עיניים הדדית בעבר. השני הוא לקבוע שכל מוסד שלא ילמד מאה אחוז מהתוכנית הזאת לא יקבל כלל תקציב מהמדינה". לדברי רגב, "יש מעט נושאים שיקבעו את עתידה החברה והכלכלה כמו תוכנית הליבה בחינוך החרדי. לכן חובה על השרים יאיר לפיד ושי פירון לטפל בנושא במהירות אבל גם ביסודיות ואסור לחזור על טעויות והטעיות העבר".

בקיץ שעבר פרסם מרכז המחקר והמידע של הכנסת מסמך על תוכנית הליבה ויישומה. מהמסמך עולה בבירור כי מוסדות הפטור (החייבים ב-55% מתוכנית הליבה, 195 מוסדות, 46,500 תלמידים) וגם מוסדות ה"מוכר שאינו רשמי" (החייבים ב-75%

מנכ"ל חדו"ש, אורי רגב, ללפיד, פירון ומצנע: "חובה לקבוע תוכנית ליבה אמיתית ולהתנות כל מימון ביישום של מאה אחוז ממנה"

מהליבה, 128 מוסדות, 29,700 תלמידים) כמעט שאינם נדרשים בפועל ללימודים כלליים. לדוגמה, מוסדות הפטור אינם נדרשים כלל ללמד אנגלית. מוסדות ה"מוכר שאינו רשמי" נדרשים לשתי שעות אנגלית בשבוע (עמ' 8 ו-13 בנייר הממ"מ).

ואכן, אוגדן נתונים שפרסם משרד התמ"ת גילה שכ-80% מהגברים החרדים אינם יודעים אנגלית כלל או יודעים אנגלית עילגת. אבל לא מדובר רק בלימודי אנגלית. סך כל הלימודים הכלליים שאינם עברית או מקצועות קודש במוסדות הפטור בכיתות ד'-ו' הוא ארבע שעות בשבוע, שלוש שעות חשבון ושעת מדעים אחת. מלבד זה יש שעה חינוך גופני או אמנות ושעה חברה.

המצב במוסדות המוכר שאינו רשמי אינו הרבה יותר טוב. סך כל הלימודים הכלליים שם בכיתות ד'-ו' עומד על שש שעות שבועיות. מלבד זה יש שעה חינוך גופני או אמנות ושעה חברה (טבלאות בעמ' 12 ובעמוד 13 בנייר הממ"מ) הפער הזה בין החובה כביכול שתוכנית הליבה תהווה 75% מתוכנית הלימודים לבין הדרישות האפסיות מהמוסדות החרדיים האמורים, מתאפשר מכיוון שהם נדרשים ללמוד רק חלק יחסי ממנה.

במקרה של מוסדות הפטור מדובר ב-55% מתוך 75%. כלומר, תוכנית הליבה במוסדות הפטור מהווה בין 38% ל-40.6% מתוכנית הלימודים בלבד. החלק הזה נתפס ברובו כלימודי קודש, שגם הם הוכרו כחלק מהליבה, ולכן נותרות רק ארבע שעות לימוד כלליות בשבוע.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?