חרדים בין הגויים

חינוך להתעלמות מהמדינה

בבתי הספר החרדיים לא מלמדים דבר על ערכי המדינה ועל סמליה, כותב יזהר אופלטקה ב-ynet. אין פלא שבוגריהם חשים ניכור כלפי מדינת ישראל

חרדים ממאה שערים שורפים דגלי ישראל ביום העצמאות ה-60 למדינה, 08.05.2008. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90חרדים במאה שערים שורפים דגלי ישראל ביום העצמאות ה-60 למדינה. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

ביום העצמאות התגודדו ילדים חרדים באחד מרחובות בני ברק ותלשו דגלים שנתלו על אוטובוסים של חברת דן שנסעו בעיר. עורך דין חרדי התגאה, בטור שפרסם באחד העיתונים החרדיים, כי מבחינתו יום העצמאות הוא יום רגיל וכי אין לו דבר וחצי דבר עם מדינת ישראל.

הפגנת יחס שלילי כלפי הערכים והסמלים הלאומיים היקרים ללב הציבור החילוני והציבור הדתי-הלאומי בישראל חוזרת ונשנית מדי שנה, מציין יזהר אופלטקה במאמר ב-ynet. מדוע מתנהגים לפחות חלק מהחרדים בצורה כזאת? מדוע הם דורסים את הסמלים המייצגים את שיבת העם היהודי לארצו? מדוע הם מנוכרים כל כך לדגל, להמנון וליגון הלאומי של יום הזיכרון ויום השואה, שואל אופלטקה.

והוא מוסיף: "האם יכול להיות שהמדינה מממנת במיטב כספה בתי ספר שמכינים את בוגריהם ללעוג ולהתנכר, גם אם בלב בלבד, לכל סמל לאומי במדינה בה הם חיים כאילו היתה זו מדינתם של הגויים?"

לדברי אופלטקה, האחריות ליחס המזלזל של החרדים למדינה ולסמליה מוטלת על החינוך החרדי, "שאינו מלמד את בניו

חרדים שיצאו לשאלה מספרים שבבתי הספר החרדיים הס מלהזכיר ערכים לאומיים

ובנותיו דבר וחצי דבר הקשור לערכיה של המדינה בה הם חיים ואף מקפיד על קיום יום לימודים ביום העצמאות (לפחות בבתי הספר המכונים מוסדות פטור, על שהם פטורים מחובת הקנייתם של ערכים ותכנים שאינם חפצים בהם) הוא המלמדם להתעלם מסמליה הלאומיים של המדינה".

אופלטקה, פרופסור בבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב, מציין כי חרדים שיצאו לשאלה מספרים שבבתי הספר החרדיים הס מלהזכיר ערכים לאומיים או מלהציג סמלים לאומיים. החינוך החרדי מתעלם מערכים כמו אהבת המולדת, אזרחות נאמנה ושייכות לאומית. לכן אין להתפלא שבוגרי החינוך החרדי מנסים להשתמט משירות צבאי.

לדבריו, מכיוון שלא סביר שבוועידת החינוך החרדי ידונו במניעת קרע עמוק יותר בין החרדים הצעירים לשאר היהודים החיים בציון, יש להחזיר לידי המדינה את השליטה בחינוכם של עשרים אחוז מילדי ישראל, ששיעורם באוכלוסייה עולה משנה לשנה.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?