כשרות תמורת תרומה?

המשטרה תמליץ להעמיד לדין את רבה של חיפה

הרב שלמה שלוש נחשד בניסיון סחיטה, מינוי מקורבים שלא כדין ומתן תעודות כשרות שלא כדין

ניצב יואב סגלוביץ', ראש אגף החקירות במשטרה. צילום: Israel Police, wikipediaניצב יואב סגלוביץ', ראש אגף החקירות במשטרה. צילום: Israel Police, wikipedia

ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ', אימץ המלצות של צוות חוקרים להגיש כתב אישום נגד הרב הספרדי הראשי בחיפה, הרב שלמה שלוש. לפי המלצת המשטרה, הרב שלוש יואשם בין השאר בניסיון סחיטה, מינוי מקורבים ומתן תעודות כשרות שלא כדין, בתמורה לתרומות. הרב שלוש, מצדו, טוען הוא עצמו נפל קורבן לסחיטה.

ב"כיכר השבת" נכתב כי החקירה החלה בשנת 2010, בעקבות תלונה שהגיש המרכז לפלורליזם יהודי. התלונה הסתמכה על דו"ח מבקר המדינה לשנת 2008 ועל תחקיר שהתייחס אליו, שפורסם ב"ידיעות אחרונות". שנתיים חלפו מאז הגשת התלונה ועד שהיועץ המשפטי לממשלה נתן אישור לחקור את הרב באזהרה. המשטרה תעביר את התיק לפרקליטות, שתחליט אם להגיש כתב אישום. הרב שלוש הוא ראש אבות בתי דין בחיפה ומעמדו מקבלי לזה של נשיא בית משפט מחוזי.

באת כוחו של הרב: מי שנסחט בכל הפרשה היה הרב שלוש עצמו

המשטרה חקרה חשד כי הרב שלוש העניק תעודות כשרות שלא כדין למפעלים שהיו תורמים משמעותיים של עמותת "מורשה", שבראשה הוא עמד. ב-ynet נכתב כי המשטרה חושדת גם שהרב עשה שימוש פסול בסמכותו כדי לכפות מינוי מקורבים למשרות בבתי עסק שעליהם פיקח. החוקרים גם מצאו ראיות לכאורה שלפיהן הרב ומקורביו ניסו לסחוט עובד במועצה הדתית בחיפה.

באת כוחו של הרב, עורכת הדין תמי אולמן, אמרה כי המשטרה חרגה מסמכותה כאשר הוציאה את ההודעה על המלצתה להעמיד את הרב לדין. לדבריה, החקירה היתה רשלנית. "מי שנסחט בכל הפרשה היה הרב שלוש עצמו. מדובר בקבוצה פוליטית שמנסה להזיז את כבוד הרב מכיסאו, ומשתמשת באמצעים פסולים כהגשת תלונות כזב", אמרה אולמן.

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?