סקר מכון סמית לחדו"ש:

82% ממצביעי יש עתיד – חובת שירות מייד

רק 15% תומכים במתווה הקואליציה, שדוחה את חובת השירות בארבע שנים; בכלל האוכלוסייה, 61% בעד חובת שירות מייד ובקרב מצביעי הליכוד ביתנו – 64%

יו''ר יש עתיד יאיר לפיד ויו''ר הבית היהודי נפתלי בנט 11.02.2013 צילום: מרים אלסטר פלאש 90יו''ר יש עתיד, יאיר לפיד, ויו''ר הבית היהודי, נפתלי בנט. 51% ממצביעי הבית היהודי תומכים בחובת שירות מייד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

82% ממצביעי יש עתיד סבורים שיש להתחיל ליישם את חובת השירות מייד בהתאם ליכולות הצבא, ולא בעוד ארבע שנים. רק 15% מהם תומכים במתווה הקואליציה, המדבר על דחיית יישום חובת השירות בארבע שנים. בכלל הציבור תומכים 61% ביישום חובת השירות מייד ובקרב האוכלוסייה הלא חרדית תומכים בכך 66%, כלומר שני שלישים.

כך עולה מסקר שערך מכון סמית בעבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. הסקר נערך ב-10 באפריל בקרב פאנל אינטרנטי, שכלל מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת. נוסח השאלה היה: "על פי מתווה הקואליציה תוחל חובת שירות על בחורי הישיבות בעוד ארבע שנים ולא מיידית. יש הטוענים שהדבר חיוני להתארגנות ויש הטוענים שהדחייה תסכל את יישום הרפורמה כולה". למשיבים ניתנו שלוש אפשרויות: "תומך בדחיית יישום חובת השירות בארבע שנים", "סבור שיש ליישם חובת שירות מייד בהתאם ליכולות הצבא" ו"מתנגד לחובת שירות לבחורי הישיבות".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לתוצאות: "כמו שהציבור העביר מסר ברור בבחירות, שהוא מעוניין בשוויון בנטל, הוא גם מעביר מסר ברור שתהליך השוויון בנטל חייב להתחיל מייד. דחיית חובת השירות בארבע שנים היא כמו

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "המסר של הציבור ברור. השוויון בנטל חייב להתחיל מייד"

לכתוב חוק על הקרח".

"אסור לוועדת פרי, שמגבשת את חוק השוויון בנטל, להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית", אמר עוד רגב. "היא יכולה וגם צריכה להכניס את התיקונים הדרושים במתווה הקואליציה. יש להחיל חובת שירות מייד אבל בהדרגה, בהתאם לצורכי הצבא, ולהטיל סנקציות כלכליות על משתמטים ועל ישיבות שיעודדו אותם לכך".

בקרב כלל המדגם ענו 61% שיש ליישם את חובת השירות מייד, 25% תמכו בדחייתה בארבע שנים ו-14% מתנגדים לחובת שירות לבחורי הישיבות. בין החילונים תומכים 80% בחובת שירות מייד ורק 16% תומכים בדחייתה. בקרב מצביעי הליכוד-ביתנו, 64% תומכים ביישום חובת השירות מייד, בקרב מצביעי העבודה 85% ובקרב מצביעי התנועה ומרצ 79%.

מעניין במיוחד הפער בין עמדות מצביעי הבית היהודי לעמדות הציבור הדתי-הלאומי, מה שמחזק לכאורה את הטענה שלבית היהודי היו מצביעים לא דתיים רבים. בקרב מצביעי הבית היהודי תומך רוב של 51% בחובת שירות מייד, מול 43% שתומכים במתווה הקואליציה. בקרב הציבור הדתי-הלאומי, לעומת זאת, תומכים 51% בדחייה של ארבע שנים ורק 31% בעד חובת שירות מייד (18% נגד חובת שירות לבחורי הישיבות).

לידיעה ב-nrg

 לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?