לא חוגגים

בניגוד לחוק ולהוראת משרד החינוך – במוסדות הפטור החרדיים למדו ביום העצמאות

רק בתלמוד תורה סנהדרין בירושלים לא היו לימודים בחג, באישורו של הרב שטיינמן

הרב אהרון לייב שטיינמן ממנהיגי דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90 רוחבהרב אהרון לייב שטיינמן, ממנהיגי דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90

רוב מוסדות הפטור החרדיים קיימו לימודים כסדרם ביום העצמאות, אף על פי שהחוק קובע כי זהו יום שבתון ולמרות חוזר שהפיצה מנכ"לית משרד החינוך, שהזכיר עובדה זאת. מוסדות הפטור של המגזר החרדי פטורים מפיקוח של משרד החינוך, אבל מחויבים ללמד כמחצית מתוכנית הליבה של המשרד. במוסדות אלה כ-50 אלף תלמידים. לפי ידיעה בוואלה, לימודים היו במוסדות פטור בירושלים, באלעד, בביתר עילית, במודיעין עילית ובבית שמש.

לפני יום העצמאות פנה הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש, למשרד החינוך בדרישה לחייב את המוסדות החרדיים לכבד את החוק. רגב קרא לשר החינוך לנקוט אמצעים נגד מוסדות שלא יקיימו את לשון החוק. אחד מראשי הציבור הליטאי, הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, קיבל את המכתב של משרד החינוך והתייחס אליו.

הורים שילדיהם לומדים בתלמוד תורה סנהדרין בירושלים שאלו את שטיינמן כיצד להתייחס להוראת משרד החינוך.

שחר אילן: ספק אם זה חינוכי שתלמודי תורה שמבזים את יום העצמאות יתקיימו מכספי משלם המסים

בתשובה נאמר להם, כי אף על פי שבשנים קודמות התלמידים למדו כרגיל ביום העצמאות, ואם יש חשש לקנס בגלל לימודים בחג, מותר לא ללמד ביום העצמאות ולהחזיר את יום הלימודים בקיץ.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר בתגובה: "משמח שהתגלה צדיק אחד בסדום, תלמוד תורה סנהדרין, שהחליט לא לקיים לימודים ביום העצמאות. עצוב מאוד שנדרש לו לשם כך אישור מרב בכיר. מקומם עוד יותר שלמרות האישור הזה ידוע רק על תלמוד תורה אחד שהשבית את הלימודים".

לדברי אילן, על משרד החינוך לקנוס בחומרה תלמודי התורה שלא השביתו את הלימודים. "בסופו של דבר, ספק אם זה חינוכי שתלמודי תורה שמבזים את יום העצמאות הישראלי ואת החוק הישראלי יתקיימו מכספי משלם המסים הישראלי. התלמידים עוד עלולים לחשוב שהמחנכים שלהם צבועים".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הנושא נמצא בבדיקת הגורמים הרלוונטיים במשרד".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?