בעקבות פניית חדו"ש:

מנכ"לית משרד החינוך למוסדות החרדיים: יש איסור על לימודים ביום העצמאות

כ-50 אלף תלמידי מוסדות הפטור למדו בימי העצמאות בניגוד לחוק. האם השנה תיפסק הפרת החוק בעקבות פניית חדו"ש? מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב, לשר החינוך, הרב פירון: לשלוח פקחים ולנקוט צעדים נגד מוסדות עבריינים ולהפסיק את ההקצבות שניתנות להם

ילדים בתלמוד תורה בביתר עילית בתחילת שנת הלימודים תשעג 19.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgילדים בתלמוד תורה בביתר עילית (צילום אילוסצרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

משרד החינוך הוציא מכתב לכל מוסדות האגף המוכר שאינו רשמי, ובכלל זה מוסדות הפטור החרדיים, ובו תזכורת על החובה בחוק לקיים שבתון ביום העצמאות, ובכלל זה לא לקיים לימודים. המכתב הופץ בעקבות פניית מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, לשר החינוך, הרב שי פירון, בדרישה להפסיק את התופעה שבה כ-50 אלף תלמידי מוסדות הפטור לומדים בניגוד לחוק, כביום חול רגיל.

מנכ"לית המשרד, דלית שטאובר, כתבה לרגב כי "מערכת החינוך בכללותה מצווה לכבד ימי שבתון הנהוגים על פי חוק. עקב פנייתך ולמען הסר ספק, יצא היום (שני) חוזר תזכורת מיוחד לכל מנהלי בתי הספר במוכש"ר (מוכר שאינו רשמי)".

אחד ההיבטים הפחות מוכרים של יום העצמאות הוא כי מדי שנה לומדים כ-50 אלף תלמידי מוסדות הפטור החרדיים בחג, כאילו מדובר ביום לימודים רגיל. זאת, תוך עבירה על חוק יום העצמאות הקובע כי "יום העצמאות יהיה יום שבתון" ותוך העברת מסר לתלמידים כי מדובר ביום לימודים רגיל, ביטוי לשלילת הלגיטימיות של מדינת ישראל כבתפיסתם. מוסדות הפטור

המשך מימון מוסדות שמחנכים לשלילת המדינה – מעשה התאבדות

מתוקצבים על ידי המדינה בהיקף של 55% ממוסד ממלכתי, בעלות של מאות מיליוני שקלים בשנה. לשם השוואה, המגזר הערבי מכבד את חוק יום העצמאות ולא מתקיימים בו לימודים במועד זה.

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב, בירך על הצעד שנקט משרד החינוך אך קרא לשר פירון גם "לנקוט צעדי אכיפה, לשלוח פקחים לווידוא קיום הוראתו, ואם יהיו מוסדות שיפרו את ההוראה – לפתוח נגדם בהליכים משפטיים וכן להפסיק את העברת התקציבים אליהם". לדבריו, "המשך מימון מוסדות החינוך המחנכים לשלילת המדינה הוא מעשה של התאבדות מצד המדינה".

רגב כתב בשבוע שעבר לפירון, כי "מדי שנה לאחר יום העצמאות מתברר כי מוסדות לימוד רבים במגזר החרדי הפרו את חוק יום העצמאות והשבתון שנקבע בו, וקיימו לימודים כעניין שבשגרה. החלטתי לפנות אליך לפני יום העצמאות, בתקווה ובציפייה שהרוחות החדשות המנשבות בקואליציה יביאו להפסקת העלמת העין מהתופעה השערורייתית".

לידיעה ב-nrg

 לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?