תוכנית האוטונומיה החרדית

חדו"ש: הצעת הקנטונים של אגודת ישראל – דוגמה נוספת לעוינות שלה למדינה

ההצעה פורסמה בביטאון אגודת ישראל, "המודיע". העיתון קרא, לראשונה, להקים אוטונומיה חרדית בתחומי מדינת ישראל

חרדים לובשים שקים ומניפים דגלים שחורים. מפגינים נגד יום העצמאות ה-62 ברמת בית שמש 20.04.10. צילום: קובי גדעון, פלאש 90חרדים לובשים שקים ומניפים דגלים שחורים בהפגנה נגד יום העצמאות ה-62 ברמת בית שמש. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

ביטאונה של אגודת ישראל, "המודיע", פרסם מאמר נרחב הקורא – לראשונה – להקים אוטונומיה חרדית בתחומי מדינת ישראל. "במידה ולא תהיה תפנית לטובתנו, יש אופציה שצריך לחשוב עליה כפתרון בלית ברירה – להקים אוטונומיה יהודית בארץ ישראל", נכתב במאמר.

בעקבות פרסום ההצעה ב"המודיע" אומר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "הצעת 'המודיע' היא דוגמה נוספת לעוינות שמפגינה אגודת ישראל נגד מדינת ישראל ומוסדותיה, ולסירובם של מנהיגיה לשאת באחריות לנטל הביטחוני והכלכלי. ההתנגדות והעוינות כה גדולות, ש'המודיע' מעדיף לחלק את הארץ לקנטונים מאשר להגיע להסדר הוגן של שירות חובה".

לדברי רגב, "'המודיע' אינו הראשון שמעלה את פתרון הקנטונים, אך קריאת ההצעה מגלה עד כמה היא הזויה ומתעלמת מהעובדה שהערים החרדיות מתקיימות רק בזכות יכולתן לינוק מענקי איזון מקופת המדינה. יהיה מעניין לגלות איך בדיוק קנטון

אם הצלחנו להקים את בני ברק, אלעד, מודיעין עילית, לניאדו ועזר מציון, נצליח להקים גם חברת חשמל, כבישים ושאר הנדרש

חרדי שילדיו אינם לומדים לימודי ליבה ורוב אנשיו מבלים את שנותיהם בישיבה, יצליח לפרנס את עצמו. 'המודיע' גם סבור שבמקרה כזה יספקו לו הקנטונים האחרים שירותי ביטחון וההשתמטות תימשך, אבל זה כמובן לא בא בחשבון".

"אוטונומיה פירושו עצמאות ניהולית שלטונית בענייני פנים, ללא מעמד ריבוני מדיני, עם עצמאות חוקתית כלכלית ומשטרה וללא צבא ומדיניות חוץ", נכתב ב"המודיע". לפי "כיכר השבת", בעיתון של אגודת ישראל מאמינים שיש סיכוי ממשי שהתוכנית תצא אל הפועל. "אם הצלחנו להקים את בני ברק, אלעד, מודיעין עילית, לניאדו ועזר מציון, נצליח להקים גם חברת חשמל, כבישים ושאר הנדרש", נכתב במאמר.

"בניהול מושכל ונבון, נצליח לתקצב במאה אחוז את כל מוסדות החינוך, אברכי הכוללים יהיו יקירי הציבור ויקבלו מלגה מכובדת ונדאג לדיור במחירים שפויים", מבטיחים עורכי העיתון.

לידיעה ב"כיכר השבת"



איך תוכל לפעול?