שוויון מוגבר

מתווה שרנסקי: האזור לתפילה מעורבת בכותל יוגדל

יו"ר הסוכנות מציע כי רחבת הכותל תורחב ותחולק לשלושה אזורים שיהיו פתוחים ברצף – אזור לגברים, אזור לנשים ואזור לתפילה מעורבת. רב הכותל, הרפורמים והקונסרבטיבים הביעו הסכמה עקרונית למתווה

חברות הכנסת סתו שפיר עבודה ותמר זנדברג מרצ משתתפות בתפילת נשות הכותל. מימין יור נשות הכותל ענת הופמן 12.03.2013 צילום: מרים אלסטר פלאש 90חברות הכנסת סתו שפיר מהעבודה ותמר זנדברג ממרצ משתתפות בתפילת נשות הכותל. מימין: יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לפי מתווה שגיבש יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, רחבת הכותל המערבי תורחב והאזור המוקצה לתפילה מעורבת של גברים ונשים יוגדל. המתווה מיועד ליצור שוויון בין גברים לנשים ובין אורתודוקסים לרפורמים וקונסרבטיבים. קובי נחשוני, שמדווח לראשונה על המתווה ב-ynet, כותב כי המתווה קיבל את הסכמת כל הצדדים, מהציבור החרדי בירושלים ועד ליהדות הרפורמית בארצות הברית.

המתווה שגיבש שרנסקי נועד ליצור רצף מרחבת הכותל ועד לאתר קשת רובינסון. שטח התפילה, שרוחבו מאות מטרים, יחולק לשלושה חלקים שווים – לגברים, לנשים ולציבור מעורב. שרנסקי הציג את המתווה למנהיגים יהודים רפורמים וקונסרבטיבים בארצות הברית, שלדבריו הביעו הסכמה עקרונית לפתרון שגיבש.

הוא פנה למנהיגי הזרמים הדתיים השונים בחו"ל לאחר שהמתיחות בין מדינת ישראל ליהדות התפוצות סביב הכותל המערבי הגיעה לשיא בחודשים האחרונים. לפני שיצא לפגישות בארצות הברית עדכן שרנסקי את רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ', וגם הוא נתן את ברכתו למהלך. יו"ר הסוכנות אמר כי לצדדים יש עדיין הסתייגויות קלות מהמתווה, אבל המחלוקות שנותרו אינן משמעותיות.

אתר קשת רובינסון נמצא מדרום לרחבת הכותל. על פי החלטת בג"ץ, בקשת רובינסון רשאי כל אדם, ובכלל זה נשות הכותל, להתפלל על פי מנהגו. במצב הנוכחי המקום נפרד לחלוטין מהכותל ופתוח רק באירועים מיוחדים ולמשך שעות בודדות בשבוע.

נשות הכותל. אנו מצפות כי עד ליישום ההמלצות יבוטל לאלתר אותו סעיף בחוק המקומות הקדושים, שבגינו נשים המתפללות בכותל נעצרות

לכן נשות הכותל עומדות על זכותן להתפלל עטופות בטלית, לקרוא בתורה ולומר "קדיש" ברחבה המרכזית. בגלל מנהגים אלה הן מתעמתות עם המשטרה ורבות מהן נעצרות.

אם ייושמו המלצות שרנסקי, האתר החלופי יורחב משמעותית ויהיה פתוח בכל עת. בינו לבין רחבת הכותל יהיה רצף, והכניסה לכל חלקי המתחם תהיה אחת. כך יוכלו נשות הכותל להמשיך להתפלל בעזרת הנשים, כפי שמותר להן כיום.

רב הכותל רבינוביץ' אמר: "החלוקה המחודשת של הרחבה היא לא על פי השקפת עולמי, משום שאני מאמין שצריך להיות מקום תפילה אחד משותף על פי מנהג המקום, אבל אפשר לחיות עם הפתרון הזה".

נשות הכותל מסרו כי טרם קיבלו את ההמלצות, ויגיבו לגופו של עניין לאחר שיקבלו את הדו"ח הסופי. "אנו רוצות להאמין שההמלצות שיוגשו לראש הממשלה בימים הקרובים, יציגו פריצת דרך שתוביל לכך שנשים המבקשות לממש את זכותן לתפילה בעזרת הנשים בכותל, ייהנו מאותן זכויות הניתנות לגברים", מסרו נשות הכותל. "אנו מצפות כי עד ליישום ההמלצות יבוטל לאלתר אותו סעיף בחוק המקומות הקדושים, שבגינו נשים המתפללות בכותל נעצרות באשמת תפילה בקול, קריאה בתורה והתעטפות בטלית, ויינתן פתרון מיידי, שיאפשר לנשות הכותל להתפלל לפי דרכן ואמונתן".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?