אובדן הזדמנות היסטורית

הרב רגב: אסור לדחות את השוויון בנטל בארבע שנים

הממשלה אישרה את הקמת ועדת השרים לשוויון בנטל בראשותו של יעקב פרי. הוועדה תגבש את הצעת החוק לשוויון בנטל, שתוגש לכנסת בתוך 49 יום

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים. צילום: פלאש 90

הממשלה אישרה אתמול את הקמתה של ועדת השרים לעניין "השוויון בנטל בשירות הצבאי, בשירות האזרחי ובשוק העבודה". הוועדה, בראשות השר יעקב פרי, תגבש סופית את נוסח הצעת החוק הממשלתית לגיוס חרדים לצה"ל, שתחליף את חוק טל ותסדיר גם את גיוסם של צעירים ערבים לשירות אזרחי. הוועדה תגיש לכנסת את הצעת החוק לשוויון בנטל בתוך 49 ימים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, קרא לוועדת פרי "לגבש חוק שיתחיל בהחלת חובת השוויון בנטל עכשיו ולא בעוד ארבע שנים, כמו שקובע מתווה הקואליציה. חוק שידחה את גיוס החרדים בפועל בארבע שנים במקום להתחיל בהדרגה בהנהגת חובת גיוס לפי צורכי הצבא ויכולותיו, הוא חסר אחריות. זה חוק שמעביר את הבעיה לממשלה הבאה והוא כאילו נרשם על הקרח".

הקואליציה מתכוונת לתת פטור המוני ל-50 אלף תלמידי ישיבות ואברכים בני 22 ומעלה

רגב הזכיר שהקואליציה מתכוונת לתת פטור המוני ל-50 אלף תלמידי ישיבות ואברכים בני 22 ומעלה, ולא להחיל כל סנקציות על תלמידי ישיבות משתמטים בתקופה זו. לדבריו, "המתווה הזה יבטיחו שבעוד ארבע שנים החלת החובה תהיה קשה פי כמה, ותאבד ההזדמנות ההיסטורית שנוצרה בעקבות הקמת הממשלה החדשה".

בוועדת פרי, מדווח "הארץ", חברים גם שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, והשר להגנת הסביבה, עמיר פרץ.

יו״ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מתחה ביקורת על אי מינוין של נשים לוועדת השרים. "כמה לא מפתיע שבוועדה שהממשלה מינתה לבדיקת נושא השוויון בנטל אין בכלל נשים. כי מה כבר יש לנשים לומר בנושא צבא?" אמרה גלאון.

לידיעה ב"הארץ"

 לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?