שיאי זלזול וגסות

האדמו"ר מצאנז: "האם ב'סמרטוט של עץ' ובשיר של איזה שיכור נקבע מושג של מדינה?"

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "הרחקת יהדות התורה מעטיני השלטון וממוקדי הכוח מעבירה את רבניה על דעתם"

חרדי הולך ליד כתובת אור של מגן דוד שהוקרנה על חומות העיר העתיקה בירושלים, 28.04.2011. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90חרדי הולך ליד כתובת אור של מגן דוד שהוקרנה על חומות העיר העתיקה בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, האדמו"ר מצאנז הרב צבי אלימלך הלברשטם, תקף בחריפות את המדינה וסמליה. "האם ב'סמרטוט על עץ' ובשיר של איזה שיכור נקבע מושג של שלטון ומדינה?" שאל האדמו"ר מצאנז.

הלברשטם לא ציין מפורשות שהוא מתכוון לדגל המדינה ולהימנון, אבל גם לא השאיר מקום רב לפירושים. על מדינת ישראל והציונות אמר: "כולם רואים בחוש שמרשעים יצא רשע". הרבי מצאנז אמר את הדברים בכנס גדול של החסידות, שנערך ביום חמישי שעבר באולם של החסידות בנתניה. נאומו הוקדש להתקפה חריפה על המדינה, בעקבות הכוונה להחיל שוויון בנטל ולקצץ בתמיכות לאברכים. הנאום פורסם בהבלטה רבה בראש העמוד הראשון של ביטאון סיעת פרוש באגודת ישראל, "המבשר". סיעת פרוש נחשבת למייצגת של חסידויות רבות, שצאנז היא מהחשובות שבהן.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה, "נראה שהרחקת יהדות התורה מעטיני השלטון וממוקדי הכוח מעבירה את בכיריה על דעתם, וגורמת להם לחשוף באופן ברור ובוטה יותר את גישתם האנטי-ציונית. טוב שהלברשטם חושף את גישתה האמיתית של יהדות התורה וטוב עוד יותר שהוא עושה את זה ממש ערב יום העצמאות, ובעת גיבוש תקציב המדינה". רגב "הביע תקווה שבליכוד יבינו סוף סוף שמפלגה אנטי-ציונית שמזלזלת כל כך במדינה ובסמליה אינה יכולה להיות שותפה טבעית

האדמו"ר מצאנז: הרעיון הציוני התגלה כחרס הנשבר, שאין בו ממש והכל הבל

לממשלה ציונית, וכי גם לציניות הפוליטית יש לשים גבולות".

רגב הדגיש כי "בצד השלילה של הלגיטימיות של המדינה ושל הציונות, לא היססה חסידות צאנז לדרוש ולקבל סכומי עתק מקופת המדינה למוסדותיה. את התופעה המבישה הזאת צריכה הקואליציה הנוכחית להפסיק" את נאומו פתח הלברשטם בטענה שהוא נוהג "להמליץ טוב על ישראל", אבל הפעם בחר לתקוף בחריפות "את הכופרים והאפיקורסים, המסיתים והמדיחים נגד תורת משה רבנו... ובתקופת גלות זו קמו עלינו מסיתים ומדיחים בכוח הסט"א (הסיטרא אחרא, כלומר השטן) להילחם בעם הנבחר, כי כל מה שהתורה מתרחבת, כוח הטומאה מנסה לעמוד ולהילחם נגדה".

לדבריו, בראשית ימי המדינה היו חרדים שנסחפו אחר הציונות אבל "בחלוף הזמן... נתגלה קלונם (של הציונים) ברבים ונתקיימה התפילה והאלילים כרות יכרתון, כשהרעיון הציוני התגלה כחרס הנשבר, שאין בו ממש והכל הבל. כולם רואים בחוש שמרשעים יצא רשע".

לדברי הרבי מצאנז, "עלינו לשאול בקול גדול, אם מדינה שברוב שטחי ריבונותה מפחד יהודי ללכת ברחוב, הלזה עצמאות ייקרא?" בתגובה לטענה המקובלת שבישראל זוכה עולם הישיבות לפריחה חסרת תקדים אמר הרבי מצאנז: "הכל נוסד למרות תעלוליהם ולמורת רוחם". הוא קרא "להגביר חיילים... לתורה".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?