ייהרג ולא יתגייס

האדמו"ר מסאטמר: גזירת הגיוס חמורה מהשואה

בנאום בניו יורק ערב יום השואה הזהיר רבי אהרון טייטלבוים, כי גיוס תלמידי ישיבה הוא "גזירה נוראה יותר מהשמדת עם ישראל"

אלפי חרדים ערכו לפנות בוקר תפילת מחאה בכיכר השבת בירושלים כנגד כוונת הממשלה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות. חלקם עטו שקים. 25.06.2012 צילום: יונתן סינדלר פלאש 90.jpgאלפי חרדים, חלקם עוטים שקים, בתפילת מחאה נגד כוונת הממשלה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות. צילום: יונתן סינדלר, פלאש 90

ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה אמר האדמו"ר מסאטמר, רבי אהרון טייטלבוים, כי גיוס תלמידי ישיבה לצבא הוא "גזירה נוראה יותר מהשמדת עם ישראל". הרב הוסיף כי התומכים בגיוס תלמידי הישיבות "גרועים יותר מאלו שרצחו אותנו".

לפי ידיעה ב-ynet, האדמו"ר, אחד משני המנהיגים של החסידות הגדולה בעולם, הסביר כי מי שמקדם את גיוס בני הישיבות לצבא מבקש למעשה "להעביר אותנו על דתם". הוא נאם באוזניהם של אלפים בבית המדרש ב"קרית יואל" בעיר מונרו שבניו יורק, באירוע לציון יום השנה לפטירת אביו.

"‫יהודים כאן לא מבינים את גודל האסון והגזירה, שזה על כל יחיד ויחיד‬", אמר והשווה את הגיוס להשמדת העם היהודי. מסקנתו: "אנחנו כאן, יושבי הגולה, חייבים לעמוד מוכן ומזומן לרגע שבו נצטרך ‫לצאת בכל כוחנו נגד הגזירה הנוראה הזאת, שלא יצא חס ושלום לפועל".

גם האדמו"ר הנוסף מסאטמר, רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים, יצא בחריפות נגד הגיוס. בביקורו בישראל ערב הבחירות לכנסת

לדברי האדמו"ר, מי שמקדם את גיוס בני הישיבות מבקש להעביר אותנו על דתם

טען יקותיאל יהודה טייטלבוים, כי יש להילחם בגזירת הגיוס ללא פשרות ואמר כי היא עלולה "להשכיח את כל הצרות האחרות שהציונות עשתה לנו". על ישראל ותושביה הציונים אמר: "הציונים הם מזרע עמלק. מעולם לא היתה כת כזו שעשתה כל כך הרבה נזק לעם היהודי".

רב בכיר נוסף שהשמיע דברים בוטים נגד גיוס תלמידי הישיבות הוא הרב שמואל אוירבך. לפני כעשרה חודשים נאם הרב אוירבך בהפגנה של העדה החרדית, אף שאינו נמנה עם אנשיה, וטען כי יש להתנגד לגיוס תלמידי הישיבות כאילו מדובר באחת משלוש המצוות שעליהן נאמר "ייהרג ואל יעבור". בהחלטות שהתקבלו באותה עצרת נכתב כי על כל אדם מוטלת החובה להתנגד לגיוס בנפשו ובגופו – "עד כדי מסירת נפש".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?