היחידה החשאית

פרוש ודרעי שותפו בהקמת הנח"ל החרדי אך דרשו סודיות

בימיו של שר הביטחון יצחק מרדכי, בסוף שנות ה-90, הסכימו הרב אלישיב והרב יוסף להקמת יחידה חרדית, מגלה אבי בניהו בעיתון "סופהשבוע"

חייל מגדוד נצח יהודה בשעת תפילה 23.11.06 . צילום: אביר סולטן, פלאש 90חייל מגדוד נצח יהודה (הנח"ל החרדי) בתפילה. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

הרב יוסף שלום אלישיב המנוח והרב עובדיה יוסף הסכימו לפני כ-15 שנה להקמת יחידה חרדית בצה"ל. נציגיהם, מאיר פרוש מיהדות התורה ואריה דרעי מש"ס, השתתפו בדיון מצומצם שבו נבחנה פתיחת מסלול חלקי לגיוס חרדים. פרוש ודרעי דרשו כי השתתפותם בדיון תישמר בסודיות. אבי בניהו, בעבר דובר צה"ל, תיאר כיצד התפתחו הדברים בטור שפרסם בעיתון "סופהשבוע".

הדיון התקיים בסוף שנות ה-90. שר הביטחון אז היה יצחק מרדכי ובניהו היה יועצו. מרדכי, שהיה שר הביטחון בין יוני 1996 לינואר 1999, ניהל מגעים עם החרדים כדי להקים יחידה שתאפשר גיוס מצומצם של חרדים. "זה היה דיון שמשתתפיו לא הסכימו אפילו שיופיע בלו"ז הרשמי של שר הביטחון דאז, יצחק מרדכי...", כותב בניהו. "הנוכחים החרדים הודיעו כי באו

הקפדנו לא לעדכן יותר מדי את ראש הממשלה בנימין נתניהו... ולא לפרק לו את הקואליציה

'רק על מנת לכבד את הזמנתו של מרדכי', אך אם חלילה ייוודע על עצם נוכחותם בדיון שאמור היה לבחון התוויית מסלול חלקי ומצומצם לגיוס חרדים לצה"ל – חייהם יהפכו לגיהנום".

באתר "כיכר השבת" נכתב גם, כי לפי בניהו, לאחר הדיון קרא מרדכי לראש אגף הנוער והנח"ל, תא"ל (מיל') יהודה דובדבני, וביקש ממנו לנסוע לירושלים כדי להיפגש עם הרב אלישיב והרב עובדיה יוסף ולהקים בברכתם יחידה חרדית.

לדברי בניהו, כעבור חודש "הוקמה הפלוגה הראשונה של הנח"ל החרדי. הקפדנו אז לא לעדכן יותר מדי את ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא לשאול אותו ולא לפרק לו את הקואליציה, אלא רק לפתוח סדק ראשון ולתת לו את הכיוון".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?