דירות בפיקוח רבני

אורי רגב: כל שוכרי הדירות שווים, גם במאה שערים

תושבי השכונה החרדית נדרשים לדווח לעסקנים על דירות המושכרות ללא אישור של ועדת רבנים

מאה שערים, צילום: zeevveez, flickrמאה שערים, צילום: zeevveez, flickr

כרזות המופצות בשכונת מאה שערים בירושלים קוראות לתושבים לדווח על דירות שמושכרות ללא פיקוח רבני. מאחורי המודעות, מדווח ב-ynet, עומדת ועדה המנוהלת על ידי ראשי ישיבות. הוועדה, המכונה "ועד האכסניה של התורה", הוקמה על ידי אנשי אחת הישיבות באזור, שדואגים לבני ישיבה העומדים לבוא לישראל ללמוד תורה. הוועדה בודקת את הרקע של השוכר ומוודאת שהוא עונה על הקריטריונים שהיא מציבה - רקע חרדי ו"גדולה בתורה".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "שוב מתברר שעסקני מאה שערים חושבים ומתנהגים כאילו הם אינם חלק ממדינת ישראל וחוקי המדינה אינה חלים עליהם. דומה שאין גבול לקנאות בשכונה הזאת ולמגבלות שעסקניה מבקשים להחיל על כל תחומי החיים בניגוד לחוק – ממדרכות נפרדות לגברים ולנשים, דרך מתקפות על שירותי חירום ועכשיו פיקוח על השכרת דירות. במדינה דמוקרטית כל שוכרי הדירות שווים. הגיע הזמן להחיל את החוק הישראלי על מאה שערים בנושא זה כבנושאים רבים אחרים".

מתוך הכרזה: השכרת הדירות לבחורים ללא פיקוח דין גרמה להרבה מכשולים

רגב הזכיר ש"כל פעם שאנחנו קונים מוצר בהכשר בד"צ העדה החרדית, הגוף השולט במאה שערים, אנחנו בעצם מממנים את קנאי השכונה. לכן חובה על כל אחד ואחד מאיתנו לעשות מאמץ להימנע משימוש במוצרים עם הכשר הבד"צ של העדה".

לפי הכרזות, השכרת דירה לאדם שלא נבדק על ידי הוועדה היא איסור חמור. "אין להשכיר דירות לבחורים ללא פיקוח ואחריות מטעם 'הישיבה'... השכרת הדירות לבחורים ללא פיקוח דין גרמה להרבה מכשולים ומהווה סכנה חמורה לכל השכונה כולה", נכתב באחת הכרזות.

במאה שערים יש מצוקת דיור, שמביאה לעליית מחירים. מקור בוועדה אמר ל-ynet: "יש 8,000 בחורי ישיבה שמגיעים מחו"ל לארץ וצריך לדאוג להם. אולם אנו בקושי מצליחים לדאוג ל-100 עד 120 מהם".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?