אין עתיד בלי מתמטיקה ואנגלית

מייסדת המכללה החרדית: סטודנטים חרדים נכשלים בגלל העדר השכלה כללית

עדינה בר-שלום, בתו הבכורה של הרב עובדיה יוסף, אומרת כי חוסר ידע באנגלית ובמתמטיקה מונע את הגדלת מספר החרדים הלומדים במוסדות השכלה גבוהה

נשיא המדינה, שמעון פרס, בביקור במכללה החרדית בירושלים. 20112011 צילום: אורי לנץ, פלאש 90נשיא המדינה, שמעון פרס, בביקור במכללה החרדית בירושלים. צילום: אורי לנץ, פלאש 90

המכשול העיקרי במאמצים להגדיל את מספר החרדים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה הוא העדר שיעורים באנגלית ובמתמטיקה ממערכת השעות של בתי ספר חרדיים. כך אומרת עדינה בר-שלום, בתו הבכורה של הרב עובדיה יוסף ומייסדת המכללה החרדית בירושלים.

המכללה החרדית היא המוסד האקדמי הראשון שהוקם בישראל המיועד לחרדים – הן נשים והן גברים. המכללה מקנה תואר אקדמי במקצועות כמו מדעי המחשב, מדעי הרפואה, פסיכולוגיה או עבודה סוציאלית.

בר-שלום השתתפה בפגישה הראשונה של השדולה לשילוב חרדים בשוק התעסוקה ובהיי-טק. "אי אפשר ללמוד אנגלית או מתמטיקה בשנה אחת במכינה", אמרה בר-שלום. "יותר מ-50% מהסטודנטים שמגיעים אלינו אינם מצליחים באנגלית". לדבריה, בגלל הכישלון באנגלית רבים מהסטודנטים מפסיקים לחלוטין את הלימודים במכללה.

יותר מ-50% מהסטודנטים שמגיעים אלינו אינם מצליחים באנגלית

ה"ג'רוזלם פוסט"מציין כי תוכנית הלימודים ברוב המכריע של מוסדות החינוך החרדיים אינה כוללת כלל מקצועות חול מכיתה ט', וכי הם מתמקדים בלימודי קודש בלבד. ככלל, תלמידות חרדיות לומדות לימודים כלליים בכל הכיתות.

כיום לומדים כ-7,000 סטודנטים חרדים בתוכניות שונות במוסדות השכלה גבוהה. זהו גידול דרמטי בהשוואה לעשור הקודם, אבל אחוז קטן ממספר החרדים בגיל שבו פונים צעירים ללימודים אקדמיים.

את השדולה הקימו חבר הכנסת דב ליפמן מיש עתיד והוא עומד בראשה עם אראל מרגלית מהעבודה. "הגיע הזמן שאנחנו, המחוקקים, עם שרי הממשלה, נעשה יותר כדי לסייע לחרדים להיכנס לכוח העבודה ולקיים את משפחותיהם". לדבריו, הוא מתמקד באוכלוסייה החרדית, "שאינה זוכה לייצוג נאות מהפוליטיקאים החרדים".

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?