בת ישראל – מרגלית יקרה

ספר חדש לגיל הרך – "רות שומרת על הצניעות"

סדרת ספרים המיועדת ללמד ילדות כיצד להתלבש, להסתרק ולהתנהג באופן צנוע מופצת במגזר החרדי

תנועת נשים הדוגלת בכיסוי הפנים וכן בעטיפת הגוף בכמה שכבות של בגדים מסיבות צניעות הולכת וגדלה בבית שמש. רבים בציבור החרדי מתנגדים לתנועה זו. 01.02.2008. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90.   נשים בבגדים המכסים את כל הגוף והפנים בבית שמש (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

סדרה חדשה, הכוללת עשרה ספרונים, נועדה ללמד ילדות הלכות צניעות. ספרי הסדרה, שמכונה "רות שומרת על הצניעות", מרבים להסתמך על משלים כדי להבהיר לבנות ישראל הרכות בשנים מה מותר ומה אסור.

אחד המשלים מספר על אבן המשוחחת עם מרגלית יקרה. האבן מציעה למרגלית לשחק עמה בחול ומתפארת: "ראי לי טוב, מתגלגלת אני לאורך הרחוב... רואה אנשים, כבישים ומכוניות". בתגובה אומרת המרגלית: "אני מרגלית, אבן יקרה, נקייה בתכלית, איני מטיילת על פני הרחוב. הקופסה היא ביתי, עלי היא שומרת". מהמשל מבינה רות, ש"גם בת ישראל מרגלית יקרה, כשהיא צנועה – לה הוד ויוקרה".

גם השוואה לבעלי חיים משמשת להקנות פרק בצניעות. בספר נכתב כי ילדה ששערותיה נראות "כמו רעמה, ממש כמו אריה, הן מעוררות פחד ואימה". המחבר, המזוהה רק בשם א.ב יהודית, נעזר גם בסוס לחידוד המסר על חשיבות הטיפול בשיער. "כשהשערות נופלות על הפנים, כמו לסוס, הן אומרות 'ראו אותי'! ללא כל היסוס". רות מבינה כי חשוב לסרק את השיער

בספר נכתב כי ילדה ששערותיה נראות כמו רעמה... הן מעוררות פחד ואימה

בתסרוקת עדינה ככל האפשר. איור שלה אוספת את שיערה מופיע לצד איור של סוסה העושה פעולה דומה.

שיעורים בצניעות ניתנים גם לילדים, לא רק לילדות. בידיעה ב-ynet נכתב כי הסדרה מופצת בציבור החרדי והיא קיבלה אישור מ"הוועדה הרוחנית לספרי קריאה" שנשיאה הוא הרב ישראל גנס. בסיפור המיועד לבנים מתואר מקרה שאירע לרב הידוע שלום שבדרון.

לפי הסיפור, פעם נכנס שבדרון למונית כשלגופו שכבות לבוש רבות. הנהג שאל את הרב אם לא חם לו. הרב השיב שחם לו, והנהג הציע כי הרב יוריד מעט מבגדיו כדי שלא יזיע. ענה הרב: "ולך לא חם? אולי יוריד כבודו מן הבגדים?" הנהג ואמר: "אם אוריד את הבגד האחד הזה איראה כמו בעל חיים". מוסר ההשכל: "מי שלובש מעט בגדים דומה לבעל החיים, ומי שלובש הרבה בגדים שומר על צלם אלוהים".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?