נגד רבנים סרבנים

בן דהן: "רבנים שלא יצייתו להוראות הרבנות – יפוטרו"

סגן שר הדתות החדש אומר כי הוא שואף שהציבור החילוני לא ירגיש ניכור כלפי שירותי הדת

הרב אלי בן דהן, הבית היהודי 06012013. צילום יונתן סינדל פלאש 90.jpgהרב אלי בן דהן, סגן שר הדתות. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הרב אלי בן דהן, סגן שר הדתות החדש, אומר כי רב שלא יישמע לפסיקות הרבנות הראשית ולא יאשר גיורים יפוטר מתפקידו. בשיחה עם העיתונאי מיכאל טוכפלד אמר בן דהן ממפלגת הבית היהודי, כי הוא שואף שהציבור החילוני לא ירגיש ניכור וסלידה כלפי שירותי הדת בישראל. "אני רוצה שהציבור הכללי, שהוא רוב הציבור שנהנה משירותי הדת, ימצא כאן כתובת", אומר בן דהן.

"רבני ערים שלא יצייתו לפסיקות הרבנות הראשית לישראל לא יוכלו להמשיך בתפקידם", אומר שר הדתות החדש. לדבריו, "היו רבני ערים שסירבו להכיר בגיורים שעליהם חתום הרב הראשי לישראל. זה דבר שלא יעלה על הדעת. אני אומר לאותו רב: אם אתה רוצה להיות רב בעדה החרדית, בבקשה, לך לשם. לא יהיה רב עיר במדינת ישראל שלא מקבל את פסקי הרבנות לישראל".

היו רבני ערים שסירבו להכיר בגיורים שעליהם חתום הרב הראשי לישראל. זה לא יעלה על הדעת

ב"כיכר השבת" מציינים כי לדברי הרב בן דהן, ראוי לגלות סובלנות כל עוד לא מדובר בהריסת גדרי הלכה מפורשים. הוא אומר, לדוגמה, שאין שום מניעה שאשה תישא דברי הספד בעוד שבסוגיית אמירת קדיש על ידי אשה יש חילוקי דעות.

הרב בן דהן רואה בהחזרת הרבנות הראשית לידי הציונות הדתית מהלך חשוב מאין כמותו. "ישראל צריכה היום רב ראשי שמאמין שמדינת ישראל היא ראשית צמיחת גאולתנו ושלא מתבייש לומר הלל ביום העצמאות וחש את החיבור לעם כולו וקשוב לכל שדרות הציבור", הוא אומר.

לדבריו, שלושת הרבנים מהציונות הדתית המתמודדים על תפקיד הרב הראשי – דוד סתיו, אליעזר איגרא ויעקב שפירא – ראויים לתפקיד. עם זאת, הוא מסתייג מהקמפיין התקשורתי המלווה את מועמדותו של הרב סתיו.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?