איוולת או נבלה

חדו"ש: טשטוש תמונת הילד מהשואה, סטייה קיצונית מהיהדות

בשבועון החרדי "בקהילה" פרסמו כתבה על התמונה המפורסמת של הילד היהודי המרים את ידיו בסוף מרד גטו ורשה. פניה של אשה העומדת לידו טושטשו

תמונת הילד המרים ידיים בגטו ורשה, שפורסמה ב''הקהילה''. פני האשה שלידו מטושטשיםתמונת הילד המרים ידיים בגטו ורשה, שפורסמה ב''הקהילה''. פני האשה שלידו מטושטשים

השבועון החרדי "בקהילה" טשטש את פניהן של נשים הנראות בתמונה המפורסמת של הילד המרים ידיים בסיום מרד גטו ורשה. במרכז התמונה שהופיעה בכתבה נרחבת לרגל החג נראה הילד, לצדו ומאחוריו יהודים נוספים וסביבם חיילים נאצים. פניהן של הנשים היהודיות טושטשו.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "קשה להחליט אם טשטוש פני הנשים בתמונה הידועה המסמלת את תקופת השואה הוא יותר מעשה נבלה או יותר מעשה איוולת שאין כדוגמתה. השבועונים החרדיים אמורים לסמל בריחה מהקנאות של ביטאוני יהדות התורה, אבל הם הולכים והופכים, כמוהם, למעוז של סיקריקיות חסרת גבול".

לדברי רגב, "כל מי שמאמין שתמונת הילד בשואה תעורר את היצר המיני המודחק רק מכיוון שהיא מציגה גם את הנשים שהיו חלק מאימי השואה, חושב כנראה שציבור הקוראים שלו חולה מאוד. הפגיעה בקורבנות השואה והשפלת ניצולי השואה, הגברים והנשים, באמצעות טשטוש פני הנשים, כאילו נשים לא היו שם, מחללות את השם ומוציאות את דיבת היהדות רעה. צריך להיות ברור: זו לא יהדות, אלא סטייה קיצונית ממנה".

עורך 'בקהילה': אנו מכבדים את זכר קדושי השואה ולהבדיל – מכבדים את קוראינו ומביאים בפניהם רק את מה שהם צריכים ורוצים לראות

בידיעה ב-ynet נכתב כי התמונה צולמה, ככל הנראה, מיד בתום המרד שפרץ לפני שבעים שנה בדיוק, בערב ליל הסדר. היא מתארת את כניעתם של יהודי גטו ורשה בדרך לאומשלגפלאץ, משם נשלחו מרביתם למחנות ההשמדה. התמונה פורסמה במוסף מיוחד, "60 רגעים", שבו רואיין בין השאר אריה לודוויג סימונסון, שלטענתו הוא-הוא הילד בתמונה מגטו ורשה. ארבעה אנשים נוספים טוענים לזהות בין הילד המצולם לבינם. את התמונה צילם פרנץ קונרד, אבל במשך שנים התקשו חוקרים לקבוע את זהותו של הילד המצולם.

עורך השבועון "בקהילה", אברהם דב גרינבוים, מסר כי "הטור נסוב על נשוא התמונה, אריה סימונסון, וככזה אין טעם להביא את כל התמונה מסביב... עם זאת, אנו מכבדים את זכר קדושי השואה ולהבדיל – מכבדים את קוראינו ומביאים בפניהם רק את מה שהם צריכים ורוצים לראות".

באתר החרדי "כיכר השבת" נכתב כי טשטוש פני האשה בתמונה המדוברת "גרם לארגונים חילוניים דוגמת 'חדו"ש' להחריף את אמירותיהם, ולהשתמש בכינוי 'מעשה נבלה', לא פחות ולא יותר".

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?