העיתון החרדי הנפוץ ביותר, "משפחה", מודה:

ההטבות למשפחה חרדית – יותר מ-6,000 שקלים בחודש

לאחר שנים ארוכות של הכחשות של התקשורת והפוליטיקאים החרדים, העיתון החרדי טוען גם שהנזק שייגרם לציבור החרדי מיישום ההסכמים הקואליציוניים יהיה 2.3 מיליארד שקל

כותרת בעיתון ''משפחה'' על הנזק שייגרם למשפחות חרדיות בעקבות ההסכמים הקואליציונייםכותרת בעיתון ''משפחה'' על הנזק שייגרם למשפחות חרדיות בעקבות ההסכמים הקואליציוניים

העיתונות החרדית הודתה בשבוע שעבר לראשונה, בעקבות ההסכמים הקואליציוניים, כי משפחה חרדית ממוצעת מקבלת מהמדינה הטבות בשווי של יותר מ-6,000 שקלים בחודש וכי שווי ההטבות לאברכים מגיע לכמה מיליארדים. הדברים מפורטים בהרחבה בשתי כתבות שפרסם העיתון החרדי הנפוץ ביותר, "משפחה".

בגיליון אמצע השבוע של "משפחה" נטען שמשפחה חרדית ממוצעת תפסיד 71,954 אלף שקל בשנה, כלומר 6,000 שקל בממוצע בחודש, אם ייושמו כעל סעיפי ההסכמים הקואליציוניים. נראה שזו הערכה מופרדת לגבי ההפסדים (כלומר, חלק מההטבות לא יבוטלו). אבל זו הודאה ראשונה של התקשורת החרדית בהיקף העצום של ההטבות למשפחות חרדיות בכלל ולמשפחות אברכים בפרט. בגיליון סוף השבוע שלו העריך "משפחה" את סך הנזק שייגרם לציבור החרדי מההסכמים הקואליציוניים ב-2.3 מיליארד שקלים.

"משפחה" מפרט רבים מהסעיפים שצפויים לפגוע בהכנסת המשפחות החרדיות ובייחוד במשפחות האברכים. סעיף בהסכם הקואליציוני קובע שבהתאם למסקנות ועדת טרכטנברג ישולב מבחן של מיצוי כושר השתכרות בקריטריונים לקניית דירה במסגרת דיור למשתכן. רוב הדירות שבנה משרד השיכון במסגרת זו היו באזורים חרדיים. לפי "משפחה", שווי ההטבה לדירה היה בין 150 אלף ל-200 אלף שקל, שהם 20% עד 25% ממחיר הדירה. העיתון מעריך שמשפחות אברכים שיאבדו הטבה זו, יצטרכו להגדיל את תשלומי המשכנתא ב-1,500 שקל בחודש.

אולי הסעיף המשמעותי ביותר בהסכם הקואליציוני הוא זה שקובע ששר האוצר יכין תוכנית לשילוב קריטריון מיצוי כושר

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "מומלץ לתקשורת החרדית לפתוח בחשבון נפש, איך קרה שהמפלגות החרדיות המאיסו את עצמן כל כך"

ההשתכרות. התוכנית תחול, ככל שהדבר אפשרי, על כל התמיכות, ההנחות והפטורים שמעניקה המדינה. "משפחה" מעריך את הנזק שתגרום התוכנית הזאת למשפחת אברך ב-3,000 שקל בחודש. בין היתר מדובר בביטול ההנחה בארנונה, בביטול הזכות לקבלת מס הכנסה שלילי ועוד. נראה שבנושא זה העיתון מגזים וכולל גם הטבות שהאברכים מקבלים אך אינן רלבנטיות, כמו מלגת האברך או קצבאות ילדים.

על פי ההסכם הקואליציוני תוגבל קבלת ההנחות במעונות יום לסטודנטים ולאברכים לחמש שנים. "משפחה" מעריך את הנזק שייגרם למשפחת אברך ב-500 עד 1,500 שקל. לטענת העיתון, הנזק שייגרם מביטול ההנחות במעונות היום יגיע לקרוב למיליארד שקלים.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר בתגובה: "הציבור הישראלי הבהיר בבחירות האחרונות שאינו מוכן לשאת עוד בעול המימון של עשרות אלפי משפחות אברכים שבחרו לא לעבוד. יש לקוות ששר האוצר, יאיר לפיד, יזדרז לממש את התחייבותו ולהתנות את הטבות הדיור והרווחה במיצוי כושר ההשתכרות כמקובל בעולם. רק כך ניתן יהיה להוציא את רוב הגברים החרדים לשוק העבודה".

לדברי אילן, "במשך 15 השנים האחרונות הכחישו הפוליטיקאים והתקשורת החרדים את התחקירים על הטבות הענק שמקבלים האברכים. עכשיו, כשהכסף בסכנה, יש פתאם נכונות להודות שהכל נכון. מומלץ לתקשורת החרדית לא להיסחף אחרי ההיסטריה של הפוליטיקאים החרדים, אלא להתחיל בחשבון נפש, איך קרה שהם המאיסו את עצמם כל כך על הציבור".

לידיעה ב"כלכליסט"

לידיעה ב"TheMarker"

 לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?