מלשינון חמץ בחיפה

חדו"ש: פעילות עיריית חיפה נגד מוכרי חמץ – בניגוד לחוק

סגן ראש עיריית חיפה ביקש מתושבים לדווח על בתי עסק שימכרו חמץ בפסח ופקחי העירייה ירשמו קנסות למוכרי חמץ

חמץ במרכול בפסח. צילום: דוד שי, ויקיפדיהמכירת חמץ בפסח (צילום אילוסטרציה). צילום: דוד שי, ויקיפדיה

בתגובה להכרזת סגן ראש עיריית חיפה, שי בלומנטל, על כוונתו לשלוח פקחים שיפעלו נגד מוכרי חמץ ולהפעיל מלשינון חמץ, מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב "מתח ביקורת על כך שעיריית חיפה מתכוונת לפעול נגד מוכרי חמץ בניגוד לחוק".

רגב הזכיר, ש"כבר בשנת 2008 החליט היועץ המשפטי לממשלה לאמץ את פסיקת בית המשפט המקומי בירושלים, אשר קבע שמותר לחנויות מכולת, מסעדות ופיצריות למכור חמץ כל עוד אינן מציגות אותו לראווה לרבים. היועץ המשפטי לממשלה אז, עו"ד מני מזוז, החליט לא לערער ואימץ את פסק הדין".

לדברי רגב, "לא ברור אם בלומנטל אינו מכיר את מצב החוקי או שהוא החליט לנקוט פעולות הפחדה נגד בעלי עסקים". רגב קרא לראש עיריית חיפה, יונה יהב, "לבטל לאלתר את פעילות הפקחים". לדבריו, "קשה להבין למה דווקא חיפה, עיר מעורבת הידועה בסובלנותה בנושאי דת, רוצה לזכות בתדמית של עיר

בלומנטל: במידה שיימצאו עבריינים שימכרו חמץ, הם יקבלו קנסות והזמנה לדין

חשוכה שפועלת להגבלת זכויות הפרט. יש לקוות שראשי העירייה לא יתבזו בהשחרת הדימוי של חיפה על ידי פעילות אכיפה בלתי חוקית, דווקא בפתיחת עידן חדש בפוליטיקה הישראלית. זאת, כאשר בפעם הראשונה זה שנים קיימת קואליציה שאינה מבוססת על כפייה דתית".

לפקחים העירוניים בחיפה ניתנה הנחיה להחמיר ולרשום קנסות לבעלי עסקים שימכרו חמץ. תושבים העיר התבקשו לפנות למוקד העירוני, 106, ולדווח על כל עסק שבו נמכר חמץ.

"במידה שיימצאו עבריינים שימכרו חמץ", אמר ל-nrg סגן ראש העירייה, שי בלומנטל, "הם יקבלו קנסות והזמנה לדין. העירייה אמנם נמצאת בחופשה מרוכזת בחול המועד, אבל המוקד העירוני והפיקוח הכללי ממשיכים בעבודתם. תושבים הנתקלים בהפרת החוק מתבקשים לדווח למוקד 106".

בלומנטל התייחס לכך שחיפה היא עיר מעורבת, שרבים מתושביה אינם יהודים, ולכן יש שכונות שבהן מותרת מכירת מוצרי חמץ. לדבריו, "פקחי העירייה סיירו בנקודות אלו והגדירו לסוחרים היכן מותר למכור חמץ והיכן לא".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?