האשמה קשה

גפני מאשים את לפיד: "שחר אילן כנראה נתן לכם הרבה חומר"

חדו"ש הפיצה לאחרונה שורה של מסמכי מידע ומדיניות לחברי הכנסת, כדי לסייע בעיצוב סדר יום אזרחי לממשלה החדשה. מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "ספק אם יש עוד עמותה שסדר היום שלה הפך לאחרונה לסדר היום של הציבור הישראלי כולו, כמו חדו"ש"

סמנכ''ל חדו''ש, שחר אילןסמנכ''ל חדו''ש, שחר אילן

יו"ר ועדת הכספים לשעבר, ח"כ משה גפני מיהדות התורה, "האשים" אתמול (19.3.2013) את שר האוצר החדש ויו"ר יש עתיד, כי (סמנכ"ל חדו"ש) "שחר אילן כנראה נתן לכם הרבה חומר". גפני התייחס לעיסוק הנרחב בהטבות לתלמידי הישיבות ולאברכים במשא ומתן הקואליציוני. בשבועות האחרונים הפיצה עמותת חדו"ש בקרב חברי הכנסת שורה של מסמכי מדיניות, כדי לסייע בעיצוב סדר יום אזרחי לקואליציה החדשה ולכנסת החדשה. בין השאר העבירה לחברי הכנסת את תוכנית הפעולה שלה ליצירת חברה אזרחית, שבה חופש דת ושוויון בנטל. בין הסעיפים בתוכנית: יועבר חוק יסוד: חופש הדת והמצפון; בית ספר שלא ילמד את תוכנית הליבה במלואה לא יקבל כל מימון; יועבר חוק שיגדיר את הדרת הנשים עבירה פלילית; תושלם השוואת קצבאות הילדים וקצבאות הדיור והרווחה יותנו במיצוי כושר ההשתכרות.

חדו"ש הפיצה במקביל לחברי הכנסת גם שורה של דו"חות ומסמכים שהכינה בנושאי דת ומדינה. בין היתר מסרה להם את מחקר דעת הקהל "מדד הדת והמדינה" לשנת 2012 שהצביע (כמו המדדים בשנים קודמות) על פער גדול מאוד בין רצון הציבור בחופש דת ושוויון בנטל לבין מדיניות הממשלה. כן העבירה את מסמך סיכום פעילות הכנסת ה-18 בתחומי הדת והמדינה, שהצביע על כישלון מוחלט בהתמודדות עם אתגרי הדת והמדינה כמו השוויון בנטל, הדרת הנשים ומשבר הגיור.

במכתב לחברי הכנסת החדשים ציינו מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, וסמנכ"ל העמותה, שחר אילן, כי "סביר להניח שכישלון הכנסת ה-18 בתחומי חופש הדת והשוויון בנטל הוא אחת הסיבות המרכזיות לכך שהציבור שלח כמעט חצי מהכנסת הקודמת הביתה. אנו מקווים", כתבו, "שהכנסת הנוכחית תגשים את התקוות העצומות של הציבור ואת המנדט שניתן לה לבצע מהפכה אזרחית". לדברי רגב ואילן, "מגילת העצמאות הבטיחה לאזרחי ישראל 'חופש דת' ו'שוויון זכויות... ללא הבדל דת'. אחרי 65 שנה הם מבקשים להגשים סוף סוף את ההבטחה הזו".

במכתב לתומכי חדו"ש ציין רגב: "ספק אם יש עוד עמותה שסדר היום שלה הפך לאחרונה לסדר היום של הציבור הישראלי כולו,

הרב רגב: אולי סוף סוף תקום ממשלה שתעמיד את עתיד מדינת ישראל במקום הראשון ולא תמכור אותנו, כקודמותיה, במכירת חיסול למפלגות החרדיות

כמו חדו"ש. בארבע השנים האחרונות קראה חדו"ש שוב ושוב להקים ממשלה אזרחית שתבצע מהפכה אזרחית בתחומי חופש הדת והשוויון בנטל. זאת כדי להגשים את הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון. שוב ושוב דיברנו על כך שחופש דת ושוויון הם גם אינטרס של הציונות הדתית והאורתודוקסיה המודרנית, ועל חשיבות שיתוף הפעולה של מחנה זה עם הציבור החילוני והלא-אורתודוקסי. שוב ושוב הסברנו שהברית הבלתי-קדושה בין דת לפוליטיקה היא המקור המשותף לכל בעיות השוויון בנטל וחופש הדת והיא מאיימת על ביטחון וכלכלת המדינה. לכן יש לטפל בכולן במשותף. הדגשנו את הצורך לשחרר מוקדי כוח כמו ועדת הכספים, משרד הפנים ומשרד הבינוי והשיכון מידי המפלגות הסקטוריאליות".

לדברי רגב, "תוצאות הבחירות והממשלה המתגבשת מעוררות תקווה שאולי לפחות חלק מהשינויים הדרושים יקרו. אולי סוף סוף תקום ממשלה שתעמיד את עתיד מדינת ישראל במקום הראשון ולא תמכור אותנו, כקודמותיה, במכירת חיסול למפלגות החרדיות. חדו"ש תהיה פה כדי לסייע לכל שינוי לטובה, אבל גם כדי להבטיח שאנחנו באמת מתקדמים בדרך הנכונה לחברה אזרחית. כרגיל, ננקוט עמדה לפי המעשה ולא לפי העושה. ארוכה הדרך לחופש הדת והשוויון בנטל, אבל סוף סוף רואים אור בקצה המנהרה".

כזכור, בנאומו בעת הקמת הממשלה אמר גפני כי "שני שלישים (מההסכמים הקואליציוניים) לוקחים אוכלוסייה לא קטנה ופוגעים בה בסעיף אחר סעיף". אילן אחראי, כידוע, לחישוב סל ההטבות לאברך, שמגיע לכ-5,000 שקל (נטו) כשמדובר במשפחה עם שלושה ילדים ולכ-11 אלף שקל כשמדובר במשפחה עם עשרה ילדים. לקראת הבחירות פרסמה חדו"ש גרסה מעודכנת של הסל. אילן אמר בתגובה: "משעשע שבמשך שנים טענו נציגי החרדים שמדובר בהטבות לא מגזריות שמיועדות לכולם, אבל עכשיו גפני טוען ש'פוגעים בחרדים'. מתברר שמדובר בהטבות פלאיות, שמיועדות לכולם כאשר (בעיקר) החרדים מקבלים אותן ומיועדות לחרדים כאשר לוקחים אותן".

לידיעון שבו רשימת המסמכים שהפיצה חדו"ש לחברי הכנסת

לידיעה בכיכר השבתאיך תוכל לפעול?