מקום לתקווה, מקום לדאגה

מסמך חדו"ש על ההסכמים הקואליציוניים: רפורמות בשוויון בנטל, לא בחופש הדת

ניתוח חדו"ש להסכמים הקואליציוניים מגלה רפורמות משמעותיות בתחומי השוויון בנטל ותוכנית הליבה, אבל לוחות זמנים מאד בעייתיים לביצוע. הישגים מרשימים יותר נרשמו בהרחקת המפלגות החרדיות מעמדות מפתח ובהסכמה על קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות. ועולה השאלה: לאן נעלם חופש הדת?

יו''ר יש עתיד יאיר לפיד ויו''ר הבית היהודי נפתלי בנט. 11.2.2013. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90יו''ר יש עתיד יאיר לפיד ויו''ר הבית היהודי נפתלי בנט. 11.2.2013. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מתווה השוויון בנטל של הקואליציה משלב ארבעה מתווים שונים. על פי המתווה, יישום חובת השירות יידחה בארבע שנים כמעט כמו שהציע מתווה יש עתיד (שדיבר על חמש שנים). כל האברכים מגיל 22 יקבלו בארבע השנים הקרובות פטור מלא משירות, החלטה שמבוססת גם היא על מתווה יש עתיד, אבל מתייחסת רק לבני 22 ומעלה ולא לבני 18 ומעלה, כפי שהציעה יש עתיד.

על בני ה-18-22 יחול בארבע השנים הקרובות מתווה אלקין-יעלון, כלומר ייקבעו יעדי גיוס שאפתניים ויעשו מאמצים לממש אותם באמצעות תמריצים למתגייסים. על פי חוק השוויון בנטל שיועבר בחודשים הקורבים, החל מעוד ארבע שנים ייושם מתווה פלסנר. תיקבע מכסה של 1,800 תלמידי ישיבות (פלסנר הציע 1,500) מתמידים שיקבלו פטור משירות וקצבה מוגדלת. מבין היתר, צה"ל יקבע מי יתגייס ומי יילך לשירות אזרחי. נגד מי שישתמט משירות יופעלו סנקציות כלכליות.

כך עולה מניתוח נושאי הדת והמדינה בקווי היסוד של הממשלה וההסכמים הקואליציוניים, שהכינה עמותה חדו"ש לחופש דת ושוויון. את הניתוח כתב סמנכ"ל מחקר והסברה של העמותה, שחר אילן.

לקריאת המסמך המלא

על פי הניתוח, חולשה מרכזית של ההסכם של יש עתיד היא לוחות הזמנים. היישום של חובת השירות נדחה בארבע שנים, כלומר עד לסוף הקדנציה. החלת תוכנית הליבה נדחתה בשנתיים. לא בטוח שכאשר יגיע הזמן ליישום, תהיה ליש עתיד העוצמה הפוליטית לכפות את יישום ההסכמים.

הסעיף העוסק במיצוי כושר ההשתכרות הוא אולי הסעיף החשוב ביותר בהסכם של יש עתיד ולבטח המעשי ביותר. נאמר שם: "עם הגשת התקציב, יגבש שר האוצר תוכנית לשילוב הדרגתי של קריטריון 'מיצוי כושר השתכרות', לכל הטבה או הנחה או פטור שמעניקים משרדי ממשלה". אם תיושם התוכנית הזאת, יפחת סיוע המדינה לאברכים בצורה דרמטית, מה שיעודד אותם לצאת לעבודה.

בניגוד לפירוט הרב בנושאי השוויון בנטל והתקציבים, קווי היסוד וההסכמים הקואליציוניים לא כוללים התייחסות מפורטת

קיים חש כבד שהבטחותיו של לפיד בנושאי קידום נישואים וגירושים אזרחיים, תחבורה ציבורית בשבת והכרה בגיורי כל הזרמים יהפכו להבטחות סרק. אסור ליש עתיד להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית שיצרו בוחריה למימוש חופש הדת בישראל

לתחומי חופש הדת, דוגמת נישואים אזרחיים, גיור או תחבורה בשבת. בנושא הדרת הנשים ההסכם מסתפק באמירה כללית שהממשלה תטפל בבעיה "ותבחן שימוש בכלים משפטיים". עם זאת, ההסכמים יוצרים מסגרת שבה ניתן אולי להשיג שינויים כאלה. לראשונה בתולדות ממשלות ישראל קווי היסוד של הממשלה אינם כוללים סעיף שמירה על הסטטוס קוו בתחומי הדת והמדינה, מה שמאפשר לגייס תמיכה רחבה בכנסת לחוקים שיקדמו חופש דת. אלא שבהסכם הקואליוני של הבית היהודי יש סעיף שמגן במידה רבה על הסטטוס קוו: "שינויי חקיקה בנושאי דת יהיו בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה"

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"יש בהסכם הקואליציוני היבטים חיוביים מאוד כמו החלת עקרון מצוי כושר ההשתכרות על הטבות דיור ורווחה או העובדה שעמדות המפתח בנושאי דת ומדינה אינן עוד בידי המפלגות החרדיות. עם זאת, יש לראות בדאגה את לוחות הזמנים הממושכים של יישום חובת השירות ותוכנית הליבה, מה שעלול למנוע את יישום ההסכם בתחומים אלה. ההסכם קובע למעשה שבארבע השנים הקרובות יימשך הפטור לחרדים כאילו לא בוטל חוק טל. הדבר מטיל על יש עתיד אחריות כבדה לדאוג שהשוויון בנטל ותוכנית הליבה ייושמו בהמשך הקדנציה, גם כאשר ייתכן שכוח המיקוח שלה יפחת".

לדברי רגב, "העובדה שנושאי חופש הדת אינם מוזכרים כמעט בהסכם היא מקור לדאגה ומלמדת לכאורה על המשקל המוגבל שמייחסת לו יש עתיד. מחיקת סעיף הסטטוס קוו מקווי היסוד אמנם מעודדת, אבל במקומה הוענקה זכות הוטו על כל שינוי לטובה לסיעת הבית היהודי. הציפיות הגדולות ממפלגתו של יאיר לפיד לקדם את חופש הדת עלולות להתבדות. קיים חש כבד שהבטחותיו של לפיד בנושאי קידום נישואים וגירושים אזרחיים, תחבורה ציבורית בשבת והכרה בגיורי כל הזרמים יהפכו להבטחות סרק. אסור ליש עתיד להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית שיצרו בוחריה למימוש חופש הדת בישראל".

לידיעה ב-News1

לידיעה במגאפוןאיך תוכל לפעול?