סנקציות למשתמטים

בלי ליבה – אין תקצוב

אי אפשר לחייב מוסדות חרדיים ללמד תוכנית ליבה מלאה, אבל אין לממן מוסדות שאינם מלמדים לימודי ליבה, אומר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, בראיון בערוץ הכנסת

ממשלת ישראל צריכה לנקוט את המדיניות המקובלת בעולם המערבי – מוסד חינוכי שאינו מלמד תוכנית ליבה מלאה, לא יקבל תקציב. כך אומר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, בראיון לצבי זרחיה בערוץ הכנסת. "לא תרגילים של 'כעומק הליבה, עומק התקצוב'. זה צריך להיות בדיוק הדבר הזה. אם אתה מלמד ליבה, תקבל כסף. לא מלמד, תסתדר בעצמך", אומר אילן.

בתשובה לשאלה אם אפשר לחייב בתי ספר ללמד לימודי ליבה אומר אילן: "לא ניתן לחייב. לחייב, זה בדיוק מה שהם רוצים. ניתן לומר להם, אם תלמדו ליבה תקבלו כסף. לא תקבלו, תסתדרו בעצמכם".

אילן מוסיף כי הוא מוטרד מהמתווים המוצעים לגיוס חרדים לצבא. "שני המתווים שנידונים, גם מסלול יעלון וגם המסלול של יש עתיד, הם מסלולים שלא מבטיחים שוויון בנטל", הוא מסביר. "הפתרון לשוויון בנטל צריך להיות מכסה, מכסה נדיבה. בחדו"ש מדברים על 1,500 אברכים בשנה, שזה המון, ועם זאת מי שלא במכסה, ולא משרת, צריכות להיות עליו סנקציות כלכליות קשות".

עם זאת, הסנקציות אינן יכולות לכלול שלילת קצבאות ילדים. "אי תשלום קצבאות ילדים זה בעייתי מאוד. אבל כל ההטבות שנובעות מהעובדה שהוא אברך. קצבת האברך, קצבת הבטחת הכנסה לאברכים, קצבת הנחה בארנונה, הנחה בביטוח הלאומי – צריך ליצור מצב שיהיה לו קשה מאוד להמשיך להשתמט, כי המדינה תפסיק לממן את ההשתמטות שלו".

 

embed icon


איך תוכל לפעול?