הקצנה באצטלת קדושה

מי דוקר את המדינה

הקריאות המתלהמות של רבנים חרדיים נגד המדינה הן כפיות טובה וסילוף התורה, כותב עידן יוסף

אלפי חרדים ערכו לפנות בוקר תפילת מחאה בכיכר השבת בירושלים כנגד כוונת הממשלה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות. חלקם עטו שקים. 25.06.2012 צילום: יונתן סינדלר פלאש 90.jpgתפילת מחאה בכיכר השבת בירושלים נגד הכוונה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות. חלק מהמפגינים עטו שקים. צילום: יונתן סינדלר, פלאש 90

הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, מנהיג הציבור הליטאי, סירב לאחרונה לחתום על קול קורא חריף, שבו נאמר כי השעה הנוכחית היא "שעת השמד". "אם רצונכם לדקור את המדינה, זה לא יוסיף כלום על החלטת מועצת גדולי התורה, ואם רצונכם לדקור אותי, אדרבה תפרסמו את המכתב ב'יתד נאמן'", אמר הרב שטיינמן.

אבל עשרות רבנים וראשי ישיבות חרדיים חתמו על המכתב, שפורסם בעיתון "הפלס". זאת השיטה, כותב עידן יוסף באתר News1, ככל שאתה מקצין יותר ונוקט בביטויים חריפים כמו "עקירת התורה" או "שעת השמד", מתחדד התוקף של קריאתך.

הקריאות המתלהמות על דקירת המדינה שמשמיעים מנהיגים בציבור החרדי הן כפיות טובה כלפי היד שהאכילה אותם במשך שנים, כותב יוסף. כפיות טובה, מכיוון שמעולם בתולדות עם ישראל לא היה מספר כה גדול של לומדי תורה וישיבות, בחסות המדינה. אבל כאשר היד שמאכילה מבקשת מחרדים לתת כתף במאמץ האזרחי-הלאומי והצבאי, היא נתקלת בנשיכה.

בדברים יש גם סילוף, מכיוון שהזמנים הנוכחיים אינם שעת השמד. דין אזרחי שמחייב את כולם בוודאי אינו שעת השמד,

מעולם בתולדות עם ישראל לא היה מספר כה גדול של לומדי תורה וישיבות, בחסות המדינה

קל וחומר כאשר לבני תורה ניתנת אפשרות ללמוד הן לפני הגיוס, הן בזמן הגיוס והן אחריו. "הגנת ישראל מיד צר, עזרה בבתי חולים ופעולות התנדבות שונות הן קיום והמשך התורה ולא עקירת התורה – תלמוד המביא לידי מעשה", כותב יוסף. לדבריו, לא העניין האידיאולוגי עומד בבסיס ההתקוממות החרדית. מנהיגי החרדים יודעים שהבית היהודי נאמן לתורה לא פחות מש"ס ומיהדות התורה. כדי להגן על תקציבים ועל משרות, הם מעדיפים לעטוף הכל באצטלה של קדושה.

את הפאניקה החרדית מלבה גם העיתונות החרדית. הדיבורים על החרמת מוצרי התנחלויות, למשל, נובעים משנאה וקנאות, ולא ממהלך מחושב. אבל בהתנחלויות יש לא מעט תומכים במפלגות החרדיות. ניתוח תוצאות הבחירות מלמד כי אם הכנסת הנוכחית היתה מוקמת מכוחם האלקטורלי של המתנחלים בלבד, היו המפלגות החרדיות מקבלות 36.5 מנדטים – כפול מכוחן בכלל הציבור.

לטענת יוסף, חוסר האחריות שמגלים עיתונאים ופוליטיקאים חרדים בכל הנוגע לחיזוק הקשר עם המתנחלים, עלול לעלות להם במנדטים נוספים בבחירות הבאות.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?