שומרים על מדינה ציונית יהודית ודמוקרטית, יוצרים חברה אזרחית

תוכנית חדו"ש לחברה אזרחית הופצה לחברי הכנסת

התוכנית מציעה: יועבר חוק יסוד: חופש הדת והמצפון; בית ספר שלא ילמד את הליבה במלואה לא יקבל מימון; הדרת נשים תוגדר עבירה פלילית; תושלם השוואת קצבאות הילדים. ראשי חדו"ש לח"כים: "הכנסת הקודמת נכשלה בתחומי הדת והמדינה. אל תפספסו ההזדמנות ההיסטורית למהפכה אזרחית"

ממשלה ציונית אזרחית עכשיוממשלה ציונית אזרחית עכשיו

עמותת חדו"ש הפיצה היום לראשונה לחברי הכנסת את תוכנית הפעולה שלה ליצירת חברה אזרחית שבה חופש דת ושוויון בנטל. זאת, בעקבות כינון הכנסת החדשה, אשר בה קיים ייצוג נרחב לחברי כנסת ומפלגות המבקשות להביא לשינויים מרחיקי לכת בתחומים אלהה. בין הסעיפים בתוכנית: יועבר חוק יסוד: חופש הדת והמצפון; בית ספר שלא ילמד את תוכנית הליבה במלואה לא יקבל כל מימון; יועבר חוק שיגדיר את הדרת הנשים כעבירה פלילית; תושלם השוואת קצבאות הילדים ותבוטל קצבת הבטחת הכנסה לאברכים.

חדו"ש הפיצה במקביל לחברי הכנסת גם שורה של דו"חות ומסמכים שהכינה בנושאי דת ומדינה. בין היתר את מחקר דעת הקהל "מדד הדת והמדינה" לשנת 2012 שהצביע (כמו המדדים בשנים קודמות) על פער גדול מאוד בין רצון הציבור בחופש דת ושוויון בנטל לבין מדיניות הממשלה. כן העבירה את מסמך סיכום פעילות הכנסת ה-18 בתחומי הדת והמדינה שהצביע על כישלון מוחלט של הכנסת הקודמת בהתמודדות עם אתגרי הדת והמדינה כמו השוויון בנטל, הדרת הנשים ומשבר הגיור.

במכתב לחברי הכנסת החדשים מציינים מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב וסמנכ"ל העמותה שחר אילן כי "סביר להניח שכישלון הכנסת ה-18 בתחומי חופש הדת והשוויון בנטל הוא אחת הסיבות המרכזיות לכך שהציבור שלח כמעט חצי מהכנסת הקודמת הביתה. אנו מקווים", הם כותבים, "שהכנסת הנוכחית תגשים את התקוות העצומות של הציבור ואת המנדט שניתן לה לבצע מהפכה אזרחית". לדברי רגב ואילן, "מגילת העצמאות הבטיחה לאזרחי ישראל "חופש דת" ו"שוויון זכויות .. ללא הבדל דת". אחרי 65 שנה הם מבקשים להגשים סוף סוף את ההבטחה הזו".

רגב ואילן: סביר להניח שכישלון הכנסת ה-18 בתחומי חופש הדת והשוויון בנטל הוא אחת הסיבות המרכזיות לכך שהציבור שלח כמעט חצי מהכנסת הקודמת הביתה. אנו מקווים שהכנסת הנוכחית תגשים את התקוות העצומות של הציבור ואת המנדט שניתן לה לבצע מהפכה אזרחית

תוכנית חדו"ש עברה בשנים האחרונות מספר טיוטות. היא הועברה באופן פרטני לבכירים במערכת הפוליטית ממפלגות שונות ולאישי ציבור שונים, כשהם גילו עניין. זו הפעם הראשונה שהתוכנית מופצת לכלל חברי הכנסת ולציבור הרחב. בין עיקריה:

חוקה - יועבר חוק יסוד: חופש הדת והמצפון, שיכלול פסקת שוויון.

גיוס בחורי הישיבות - קביעת מכסה של בחורי ישיבות שיקבלו דחיית שירות בשיעור של 3% ממחזור המתגייסים, שהם כיום כ-1500 איש. יונהגו סנקציות כלכליות ואזרחיות כנגד תלמידי ישיבות שיסרבו לשרת.

תוכנית הליבה - תוכנית הליבה תוגדר בפרוט ותכלול בין היתר מתמטיקה, מדעים, אנגלית ואזרחות. בית ספר שלא ילמד את תוכנית הליבה במלואה לא יקבל כל מימון.

קצבאות הילדים - תושלם השוואת הקצבאות לכל הילדים ותבוטל האפליה לרעה של הילד הראשון והשני.

הוצאת אברכים לעבודה - תונהג תוכנית מדורגת של התניית חלק הולך וגדל של הטבות הרווחה והדיור במיצוי כושר ההשתכרות.

קצבת הבטחת הכנסה לאברכים - תבוטל קצבת הבטחת הכנסה לאברכים. במקומה תונהג קצבת הסתגלות לעבודה ליוצאי ישיבות.

נישואים אזרחיים - נישואים אזרחיים יונהגו ויתאפשרו לכל זוג שמעוניין בכך. הם יערכו בבתי משפט או בעיריות. גם נישואים דתיים של העדות הדתיות והזרמים ביהדות יקבלו תוקף חוקי.

גיור - מדינת ישראל תכיר לצורך רישום וחוק השבות בכל גיור הנערך בקהילה מוכרת בארץ או בחו"ל.

הדרת נשים וקווי הפרדה - יועבר חוק שיגדיר את הדרת הנשים כעבירה פלילית. תיאסר הפרדה בין המינים בקווי אוטובוס סדירים.

תחבורה ציבורית בשבת - יופעלו קווי אוטובוסים או מוניות שירות במסלולי הנסיעה המרכזיים, וכן לבתי חולים, מוקדי חירום, ואזורי בידור, בילוי וחופים.

כשרות - המדינה תצטמצם לרישוי ופיקוח של ארגוני השגחת כשרות מכל הזרמים.

לידיעה במגאפוןאיך תוכל לפעול?