איומי בית דין

חדו"ש: "הגיע הזמן שרבני הבד"צים החרדיים יבינו שהחוק הישראלי חל גם עליהם"

היועץ המשפטי לממשלה: הוצאת "כתבי סירוב" על ידי דיינים בבד"צים עלולה להוות עבירה פלילית

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. צילום: Oyoyoy, wikipediaהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. צילום: Oyoyoy, wikipedia

בעקבות החלטות היועץ המשפטי לממשלה, כי הוצאת "כתבי סירוב" תוביל להליכים פליליים, הביע מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, סיפוק מכך שנראה שפנייה של חדו"ש ליועץ המשפטי זירזה את פרסום חוות הדעת על כתבי הסירוב.

רגב בירך על המגמה להילחם במגיפה הקשה של החרמות על רקע פנייה לבתי משפט: "לא ניתן להפריז בחשיבות הנחיית היועץ המשפטי, שהצורך בה נובע מעמדת רבני הציבור החרדי שרשויות המשפט של ישראל אינן לגיטימות ולכן כל הפונה אליהן הוא בגדר 'מוסר' ויש להחרים אותו. חדו"ש קיבלה תלונות על מקרים הרי אסון של כתבי סירוב ותפעל מיידית לבחינת רצינות כוונותיו של היועץ המשפטי ומחויבותו להעמיד לדין את האחראים".

לדברי רגב, "הגיע הזמן שרבני הבד"צים החרדיים יבינו שהחוק הישראלי חל גם עליהם וכי ניסיון שלהם לסכל הליכים משפטיים ולחבל בהם יביא אותם כנאשמים לבתי המשפט ואף לבתי הכלא. אין לאיש זכות לאיים ולסחוט באיומים אדם שפונה כחוק לבתי המשפט של המדינה וחדו"ש תפעל למיגור תופעה זו".

אין לאיש זכות לאיים על אדם שפונה כחוק לבתי המשפט של המדינה

רגב גם הדגיש כי "רבני הבד"צים יהיו חשופים לתביעות פיצויים בסכומי ענק וכדאי שהם יביאו זאת בחשבון".

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פרסם הנחיות כיצד לנהוג בדיינים שמוציאים "כתבי סירוב" – מסמך שבאמצעותו דיינים מטילים סנקציות על מי שמסרב להתדיין בפני בית דין רבני ובוחר לפנות לערכאות של המדינה. וינשטיין קבע כי כתבי אישום המכילים סנקציות חברתיות, גינויים ואיומים בחרם, בגין הגשת תביעה לערכאות המדינה או בגין מסירת עדות במשטרה, עלולים להוות עבירה פלילית של שיבוש מהלכי משפט, הדחה בעדות, הדחה בחקירה והטרדת עד. במקרים חמורים הם אף עלולים לעלות לכלל עבירה של איומים או סחיטה באיומים.

עיקר ההנחיה מתייחסת לבתי דין פרטיים. באמצעותה יונחו רשויות אכיפת החוק כיצד להתמודד עם הסוגיה המורכבת, מתוך כיבוד המסורת. בידיעה בוואלה נכתב כי ההנחיה קובעת את השיקולים שלפיהם יוחלט אם לפתוח בחקירה פלילית או להעמיד לדין בגלל הוצאת כתבי סירוב. בין היתר יובאו בחשבון חומרת הסנקציות הכלולות בכתב הסירוב, חשיבות זכויות היסוד הנפגעות כתוצאה מכתב הסירוב ועוצמת הפגיעה בזכויות אלה.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?