לא למסמוס הפתרון

מטה המאבק לשוויון בנטל ללפיד ובנט: אסור להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "הבוחרים נתנו אמון במפלגות שהבטיחו שוויון אמיתי בנטל. אסור למפלגות הקואליציה לאכזב אותם"

מסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטלמסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטל

בתגובה להסכם הקואליציוני המתגבש בנושא שירות בחורי הישיבות, ובעקבות פרסומים בנושא בתקשורת, אומרים במטה המאבק לשוויון בנטל – לא נקבל מריחה ופתרון ממוסמס. אסור להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית שיצר הבוחר.

חברי מטה המאבק, הכולל 25 ארגונים חברתיים, מוסיפים כי חייבים להתחיל בתהליך שיביא לשירות משמעותי של כל חלקי החברה הישראלית. בדיוק לפני שנה קיבל בג"ץ את עתירתנו וביטל את חוק טל. מאז היו כמה ניסיונות מסמוס של בנימין נתניהו, אשר לא קיבל את הפתרון האמיץ שניסח ח"כ יוחנן פלסנר.

בקיץ, בעקבות הפגנה של 30 אלף ישראלים אשר דרשו חוק שירות לכולם, פורקה הממשלה והלכנו לבחירות שגם בהן הציבור בחר במפלגות הדורשות שירות לכל. כיום, על פי הפרסומים בתקשורת, מתגבש פתרון לסוגיית הגיוס אשר לא יביא להגברת השוויון בנטל – אלא רק לתשלום "דמי כופר" כנגד השתמטות. כסף אינו תמורה לשירות ולסיכון עצמי ואינו יוצר שוויון. אנחנו קוראים לממשלה לאמץ חקיקה עם העקרונות הבאים:

1. כל אזרח בן 18 ישרת בצבא או בשירות אזרחי.

2. המדינה תיצור מסגרות שירות מתאימות לכל חלקי האוכלוסייה.

3. יינתנו 1,000 פטורים לשנה לתלמידי ישיבות, כדי לשמור על עולם התורה.

4. ישופרו תנאי המשרתים, כך שמי שישרת יותר – יקבל יותר.

כסף אינו תמורה לשירות ולסיכון עצמי ואינו יוצר שוויון

5. יוטלו סנקציות כלכליות משמעותיות ופליליות על אזרח שלא ישרת – לא משנה אם הוא חילוני או חרדי.

6. יוטלו סנקציות כספיות משמעותיות על ישיבות אשר לא ישתפו פעולה עם גיוס תלמידיהן שהגיעו לגיל 18.

כל סטייה מעקרונות אלה תהיה התעלמות מרצונו המפורש של הציבור, שהביע אותו בהמוניו בבחירות, ותוציא את הציבור חזרה לרחובות.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר: "אי אפשר לקנות את השוויון בנטל בכסף. הבוחרים נתנו אמון במפלגות שהבטיחו שוויון אמיתי בנטל. אסור למפלגות הקואליציה לאכזב אותם שוב. אין שוויון בנטל בלי חובת שירות, ואין חובת שירות בלי סנקציות משמעותיות על משתמטים".

זהרה ברגר-צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה: "אנחנו מברכים על כך שהנושא נמצא על סדר יומן של המפלגות המובילות, אבל אנו מבקשים גם להזכיר להן שהציבור המשרת לא יסכים יותר לסבול שום שטיקים, טריקים או הבטחות שווא, שבהן הוא כבר מאס. אנחנו דורשים שהעקרונות ייושמו באופן מיידי, גם אם הדרגתי. לא נסכים יותר לתוכנית כבקשתך התלויה ברצונו של פרט או בקומבינה פוליטית. כל תוכנית כזאת תגרור אחריה תגובה חריפה של הנושאים בנטל".

לידיעה במגפוןאיך תוכל לפעול?