וידוא אמונה

הרבנות יוזמת: בדיקת יהדות גם לפני ברית

תקנות חדשות שגיבשה ועדת הבריתות דורשות ממוהלים לוודא כי אמו של התינוק יהודייה

ברית מילה. צילום: Eliel Joseph Schafler ברית מילה (צילום אילוסטרציה). צילום: Eliel Joseph Schafler, wikipedia

מוהלים העורכים בריתות מילה יידרשו לבצע "בדיקת יהדות", במקרים שבהם יתעורר ספק בנוגע ליהדותה של אם התינוק. המוהלים מתבקשים לוודא כי התינוק שעובר ברית מילה אכן יהודי, כדי למנוע כניסה של גויים ליהדות.

ברבנות עדיין לא יודעים כיצד אפשר לוודא את יהדותו של התינוק, מאחר שבמצב הקיים בדיקת יהדות – הנערכת בבתי הדין הרבניים – אורכת כשבועיים. ברית מילה, כידוע, יש לערוך שמונה ימים לאחר הלידה.

ההוראה בדבר בדיקת יהדותו של הרך הנולד נכללת בתקנות חדשות למוהלים שגיבשה ועדת הבריתות – ועדה משותפת לרבנות הראשית ולמשרד הבריאות. הוועדה קבעה סדרת תקנות בנוגע לסדרי עריכת בריתות המילה.

בדיקת יהדות אורכת כשבועיים ואילו ברית מילה נערכת שמונה ימים לאחר הלידה

בידיעה ב-nrg נכתב כי בין השאר החליטו חברי הוועדה לחייב מוהלים לענות לטלפונים בשבת – אם מתקשרים אליהם בני משפחתו של תינוק שעבר ברית מילה. ההחלטה מתבססת על היתר הלכתי לענות לטלפונים בשבת, שהוציאה הרבנות. לפי ההחלטה, על מוהלים מוטלת החובה להיות זמינים בשבת.

ברבנות קיבלו בימים האחרונים נתונים המצביעים על ירידה במספר המקרים שבהם סבלו תינוקות מסיבוכים בברית המילה או אחריה. ב-2012 דווחו 38 מקרים כאלה, לעומת 54 בשנת 2011. בסך הכל נערכו למעלה מ-60 אלף בריתות בשנה האחרונה.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?