עונשים למדירים

צוות היועמ"ש ממליץ על סנקציות נגד חברות מדירות נשים

מסקנות הצוות נמסרו לוועדת השרים לקידום מעמד האישה. חבריו מציעים להגביר את הפיקוח על מדירים

כ-300 נשים השתתפו ברקוד המוני נגד הדרת נשים וקווי ההפרדה בבית שמש. 05/01/2012 צילום פלאש 90כ-300 נשים בריקוד המוני נגד הדרת נשים וקווי ההפרדה בבית שמש. צילום: פלאש 90

סנקציות על חברות קדישא שימנעו מנשים לשאת הספדים, הצבת פקחים ופקחיות בקווי הפרדה והסרת המגבלות על השמעת נשים בתחנת הרדיו "קול ברמה" – אלה כמה מעיקרי המסקנות של הצוות למניעה של הדרת נשים במרחב הציבורי שמינה היועץ המשפטי לפני יותר משנה. הדו"ח המלא של הצוות עתיד להתפרסם עד סוף השבוע.

מסקנות חלקיות הוצגו היום בדיון של ועדת השרים לקידום מעמד האישה, בראשות השרה לימור לבנת. בדיון הורה מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, לפתוח בחקירה מינהלתית נגד חברת אגד בעקבות ההטרדה של הסטודנטית נועה קנטמן בעת שנסעה בקו אגד מצפת לאשדוד לפני כשבועיים.

יצחקי אמר כי משרד התחבורה יגביר את אמצעי הפיקוח באוטובוסים. לדבריו, פקחים ופקחיות ייסעו בכל קווי האוטובוס ובכלל זה בקווי הפרדה. המנכ"ל הודה כי הקו החם לנושא הדרת נשים כבר אינו מופעל. בדיון עלתה הצעה לשוב ולהפעיל את הקו החם.

הדו"ח יכלול מסקנות גם בנוגע להסדרי הקבורה וההספדים בישראל. עורכת הדין שרית דנה, ראש הצוות המיוחד שמינה

המשרד לשירותי דת מגבש סנקציות שיאפשרו לפקח ישירות על חברות קדישא

היועץ המשפטי יהודה וינשטיין, ציינה כי הדו"ח יכלול תיקון נרחב של רישיונות החברות קדישא, באופן שימנע הדרת נשים בבתי הקברות, ובכלל זה יאסור למנוע מנשים לשאת הספדים. מנכ"ל המשרד לשירותי דת, אביגדור אוחנה, הודיע בדיון כי הוא מגבש סנקציות שיאפשרו למשרדו לפקח ישירות על חברות הקדישא בישראל.

בידיעה ב-ynet נכתב גם, כי לפי מסקנות הצוות, תחנת הרדיו החרדית "קול ברמה" לא תוכל עוד להגביל את עלייתן של נשים לשידור (ראו ידיעה באתר חדו"ש). הצוות מתח ביקורת על ההסדר של התחנה עם הרשות השנייה לרדיו וטלוויזיה בעניין השמעת נשים ב"קול ברמה". הצוות בראשות עו"ד דנה ימליץ ליועץ המשפטי לממשלה לקצוב שישה חודשים, שבסיומם תורה הרשות השנייה ל"קול ברמה" להשמיע נשים ללא הגבלה ולהעסיק נשים בתחנה ללא מגבלה. הרשות השנייה לא מסרה תגובה בעניין זה.

בישיבה נמסר גם, כי מנכ"ל משרד הפנים יפרסם חוזר שיחייב רשויות מקומית למנוע גילויים של הדרת נשים.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?