שילוב מחויב המציאות

הצעת חוק: לפחות ארבע נשים בוועדה למינוי דיינים

חברות הכנסת שולי מועלם ועליזה לביא הגישו הצעת חוק משותפת בעניין. כיום אין אף אישה בוועדה

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום יוסי זמיר, פלאש 90

חברות הכנסת עליזה לביא מיש עתיד ושולי מועלם מהבית היהודי הגישו הצעת חוק משותפת, שלפיה יהיו בוועדה לבחירת דיינים לפחות ארבע נשים. ההצעה הוגשה לכבוד יום האישה הבינלאומי, החל השבוע.

בדברי ההסבר להצעת החוק כותבות לביא ומועלם: "בבתי הדין הרבניים מכהנים, על פי ההלכה היהודית, דיינים גברים בלבד... הדרך היחידה בה נשים יכולות להשפיע ולעצב את אופיים של בתי הדין הרבניים היא דרך הוועדה למינוי דיינים, אולם על אף שלאורך השנים כיהנו נשים בוועדה, כיום לא מכהנת בה אף לא אישה אחת".

הן מציעות כי מחצית מנציגי הממשלה, הכנסת ולשכת עורכי הדין בוועדה יהיו נשים. בנוסף קובעת ההצעה כי טוענת רבנית

הדרך היחידה בה נשים יכולות להשפיע ולעצב את אופיים של בתי הדין הרבניים היא דרך הוועדה למינוי דיינים

תצטרף כחברה נוספת לוועדה.

באתר "סרוגים" מציינים כי בעקבות עתירה שהגישה לבג"ץ תנועת אמונה, בטענה שאין בוועדה ייצוג הולם לנשים, הורה בית המשפט לא לכנס את הוועדה לבחירת דיינים עד לאחר שתמונה הממשלה החדשה.

האישה היחידה שהיתה חברה בוועדה עד לאחרונה היתה נציגת לשכת עורכי הדין. בשנה האחרונה לא בחרה הלשכה נציגה לוועדה ולכן כל חבריה הם גברים.

ח"כ מועלם אומרת: "שילוב נשים בוועדה למינוי דיינים הינו הכרחי ומחויב המציאות. 50% מהמתדיינים בפני בתי הדין הרבניים הן נשים, ולכן צעד זה הינו תחילתו של שינוי מבורך שיוביל את החברה הישראלית לחיזוק והעמקת הקשר עם יהדותה".

לידיעה באתר "סרוגים"איך תוכל לפעול?