שריון וכיפה

בצה"ל מתכננים להקים סיירת שריון חרדית

הסיירת תפעל במסגרת חטיבת השריון הסדירה. מתוכננת גם הקמת יחידה חרדית שתדמה אויב במרכז לאימוני יבשה

חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ 16.02.10. אביר סולטאן, פלאש 90חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

מפקד זרוע היבשה, האלוף סמי תורג'מן, אומר כי בצה"ל מתכננים להקים פלוגת סיור בחטיבת השריון הסדירה, שתתבסס על חיילים חרדים. תורג'מן מוסיף כי מתוכננת הקמת כוח נוסף המבוסס על חיילים חרדים, שידמה אויב במרכז לאימוני יבשה.

בראיון לוואלה אומר האלוף תורג'מן על שילוב חרדים בצבא: "אני חושב שצריכים לעשות כל מאמץ לשמר את הרעיון הבסיסי של צבא העם וכמה שפחות יחידות מגדריות וסגורות".

תורג'מן, שמסיים את תפקידו כמפקד זרוע היבשה ועומד להתמנות לאלוף פיקוד הדרום, מוסיף: "אנחנו לא צריכים להמציא עכשיו משהו חדש... אנחנו חושבים לבנות סיירת לחטיבה 188... בתוך מרחב אוגדתי וחטיבתי הם יוכלו לקיים צרכים דתיים. נדע להציג צרכים מבצעיים כדי לממש את החזון. לא נכון להקים חטיבת חי"ר חרדית, לא לצבא ולא לחרדים".

האלוף תורג'מן: בתוך מרחב אוגדתי וחטיבתי הם יוכלו לקיים צרכים דתיים

באוגוסט האחרון פג תוקפו של חוק טל, שהסדיר את הפטור לתלמידי ישיבות מצה"ל. מאז טרם נחקק חוק חדש. הממשלה תידרש להכריע כמה מתלמידי הישיבות יגויסו לצה"ל ובאיזה מתווה.

לפי נתונים שהציג בינואר אגף כוח אדם, בשנת 2013 צפויה עלייה באחוז המצהירים "תורתו אמונתו", מ-13.8% בשנת 2012 ל-14.4% השנה. עם זאת, בינואר נרשם שיא בגיוס חרדים לשירות אזרחי. בחודש שעבר הצטרפו לשירות האזרחי 241 חרדים. במינהלת השירות האזרחי ציינו כי מדובר בעלייה של כ-120% במספר המצטרפים החרדים.

בעקבות ביטול חוק טל הופסק גיוס החרדים לשירות האזרחי. בתחילת 2013 נפתח הגיוס מחדש, לאחר שהממשלה אישרה את מסלול "שירות אזרחי משמר". מדובר במסלול זמני, שבמסגרתו יגויסו לשירות 1,300 חרדים עד לתחילת אוגוסט הקרוב.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?