שלטי הפחד

תביעת פיצויים: עיריית בית שמש לא הסירה שלטי צניעות

ארבע נשים דתיות-לאומיות מבית שמש תובעות מהעירייה פיצוי של 25 אלף שקל בגלל האווירה הקשה שיוצרים השלטים בשכונות החרדיות בעיר

שלט בבית שמש, הדורש מנשים לא ללכת ליד בית כנסת. צילום: קובי גדעון, פלאש 90שלט בבית שמש, הדורש מנשים לא ללכת ליד בית כנסת. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

ארבע נשים תושבות בית שמש מגישות תביעה נגד העירייה, שבה הן מבקשות פיצוי של 25 אלף שקל בגלל עגמת הנפש שגורמים להן השלטים המוצבים בכמה רחובות בעיר, הדורשים מנשים לא לעבור במקום בלבוש לא צנוע. אותם רחובות וסביבתם הקרובה נחשבים מסוכנים לנשים שאינם מתלבשות לפי כללי הצניעות המחמירים שמנהיגים החרדים בבית שמש.

אחת התובעות, ד"ר איב פינקלשטיין, מספרת לעקיבא נוביק כי לפני כמה שנים ראתה שלטי צניעות חדשים ברחוב הרצוג בבית שמש. פינקלשטיין, רופאה דתייה-לאומית, הלכה בלבוש צנוע, אבל השלטים הכעיסו אותה והיא תלשה אותם. "פתאום הופיע גבר חרדי והתחיל לתקוף אותי באבנים", היא אומרת. לדבריה, לאחר שנמלטה מהמקום הגישה תלונה במשטרה, אבל אף על פי שתיארה את התוקף במדויק התיק נסגר מפני שהאיש לא אותר. פינקלשטיין מוסיפה שהיא נוהגת לרוץ בבית שמש בלבוש צנוע, ולמרות זאת יש אזורים בעיר שאליהם היא נמנעת מלהיכנס, כדי שלא ירקו עליה.

מרים זוסמן, שגם היא דתייה-לאומית, שותפה לתביעה. בכתב התביעה היא מספרת שמאז 2009 היתה נתונה להטרדות מצד גברים ונערים חרדים, שירקו עליה, קיללו אותה וקראו לה "פרוצה" ו"שיקסע". "יש פה אווירה מאיימת שנובעת מאירועי אלימות חוזרים ונשנים כלפי נשים שלא לבושות כראוי בעיני תוקפיהן".

נילי פיליפ, התובעת המרכזית, מספרת שב-1 ביוני רכבה על אופניים בבית שמש. כשעברה בכיכר ברחוב נהר הירדן הרגישה

נילי פיליפ רכבה על אופניים והרגישה חבטה חזקה בראשה. לאחר מכן ראתה אבן על האדמה

חבטה חזקה בראשה ולאחר מכן ראתה אבן שהתגלגלה על האדמה. למזלה חבשה קסדה ולכן לא נפצעה. המקרה אירע מתחת לשלט גדול הקורא לנשים להתלבש בצניעות.

פיליפ מסרה דיווח על האירוע בתחנת המשטרה הסמוכה, אבל גם בהמשך סבלה מהטרדות אלימות: אבן פגעה במכוניתה כשיצאה ממרכז מסחרי, בכיכר מעפילי אגוז ספגה יריקות ובמרכז המסחרי ברחוב נהר הירדן קראו אחריה "שיקסע". בכל המקרים האלה, לדבריה, התלבשה בצניעות, כולל כיסוי ראש.

ארבע הנשים מגישות את התביעה בעזרת המרכז הרפורמי לדת ומדינה. את התביעה ניסחה עורכת הדין אורלי לחובסקי-ארז, שלדבריה יש קשר הדוק בין הפחד שחשות הנשים לשלטים שנתלו בשכונות החרדיות. לחובסקי-ארז אומרת, שבעיר יש גורמים קיצוניים שמטילים את חתיתם על נשים שאינן לבושות בצניעות מספקת לטעמם. השלטים הדורשים מנשים להתלבש בצניעות כדי להיכנס לשכונה מסוימת גורמים לנשים להימנע ממעבר באותם רחובות. "מחדלה של העירייה להסיר את השלטים מעניק רוח גבית לאווירת הטרור השוררת בעיר", אומרת לחובסקי-ארז.

מתניה רוזנצוייג, דוברו של ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול, איש ש"ס, אומר: "היו כמה מבצעים בשיתוף עם המשטרה והסירו את השלטים המדוברים, אבל תמיד כמעט מיד מוצבים שלטים חדשים ואין בכוחו של הפיקוח העירוני להתמודד עם עניין כזה".

לכתבה באתר המרכז הרפורמי לדת ומדינהאיך תוכל לפעול?