קו מטרידים

עוד מקרה הדרה באוטובוס מצפת לאשדוד

נוסעים חרדים בקו 985 דרשו מרינת עם-שלום, חרדית, לשבת בחלק האחורי. באותו קו הוטרדה גם הנוסעת נעה קנטמן

פעילות ארגוני נשים דתיות וחילוניות מפגינות נגד קווי ההפרדה 2009פעילות ארגוני נשים מפגינות נגד קווי ההפרדה, 2009

יום לאחר שסטודנטית שנסעה באוטובוס מצפת לאשדוד הוטרדה על ידי נוסעים חרדים, סבלה נוסעת חרדית מהטרדות דומות באותו קו. רינת עם־שלום, חרדית תושבת צפת, נסעה לאשדוד באוטובוס בקו 985 של אגד. נוסעים חרדים שעלו לאוטובוס בחצור הגלילית אמרו לה, שלנשים מותר לשבת רק בסוף האוטובוס.

עם-שלום ישבה בספסל הרביעי באוטובוס. "החלק האחורי של האוטובוס היה פשוט מפוצץ בנשים שצייתו לגברים והתיישבו שם כמו חיילות. הם ביקשו שאעבור לאחור. בהתחלה הייתי סבלנית והסברתי להם שנוח לי היכן שאני יושבת ושלא מתאים לי להצטופף עם כולן מאחור", סיפרה עם-שלום ל-ynet. "ואז אחד מהם הרים את הקול ואמר לי שמדובר בקו מהדרין, ולכן אין לי זכות לשבת בחלק הקדמי. אמרתי שלא יעזור לו, והוא צעק שאם ככה, אני צריכה להסיר את כיסוי הראש שלי, שכן אני מבזה את ההלכה".

המקרה היה בשבוע שעבר, יום לאחר שנוסעים חרדים דרשו מהסטודנטית נעה קנטמן, שישבה בחלק הקדמי של האוטובוס,

אחד מהם הרים את הקול ואמר לי שמדובר בקו מהדרין, ולכן אין לי זכות לשבת בחלק הקדמי

לעבור לחלקו האחורי. עם-שלום סיפרה כי ההטרדה נמשכה כל הנסיעה. היא שוחחה עם אישה שישבה מאחוריה והחרדים ניסו להשתיק אותן.

"אני לא מצליחה להבין את הנשים שישבו מאחור ושתקו", אמרה עם-שלום. "אף אחת לא העזה לקום ולהתייצב לצדי... הן פשוט ישבו שם כנועות וצייתניות... הרי הם מתנהגים כך כי יש נשים שמאפשרות את זה, וזה חייב להיפסק". היא לא הגישה תלונה במשטרה, משום שלדעתה תלונה לא תפתור דבר.

מאגד נמסר: "תפקידו של נהג ציבורי הוא להוביל את הנוסעים בבטיחות ליעדם והניסיון להטיל עליו את האחריות לפערים ולמחלוקות בחברה הישראלית אינו רציני ואינו תורם דבר לפתרונם. אגד פועל על פי הנחיות בג"ץ ומאפשר לכל נוסע ו/או נוסעת לשבת בכל מקום שיבחרו. נהגי האוטובוס מונחים שלא להתערב בסידורי הישיבה, אלא אם יש מקרה קיצון המחייב התערבות, דבר אשר לא התרחש במקרה זה".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?