אין מקום למו"מ

שטיינמן: "שום פשרה בעניין הגיוס"

במכתב שפורסם ב"יתד נאמן" מבהיר מנהיג הציבור הליטאי כי גיוס צעירים חרדים יהיה אסון, מפני שיביא לביטול לימוד התורה

הרב אהרון לייב שטיינמן ממנהיגי דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90 רוחבהרב אהרון לייב שטיינמן. שחלילה לא תיפסק תורה מישראל. צילום: יוסי שחף, פלאש 90

מנהיג הציבור החרדי-הליטאי, הרב אהרן לייב שטיינמן, הבהיר אתמול כי אין מקום למשא ומתן על גיוס חרדים. במכתב שפורסם בביטאון דגל התורה, "יתד נאמן", כתב שטיינמן: "אין שייך בזה שום פשרה, כדי שחס וחלילה לא תיפסק תורה מישראל".

שטיינמן הוסיף כי לימוד תורה הוא "עיקר חיותנו ותפקידנו בחיים, ואם יבטלו מאתנו דבר זה, זה האסון הכי גדול עלינו שלא נוכל לקיים רצונו יתברך כראוי, ובנפשנו הדבר". הרב קרא לקיים תפילות של הורים וילדים בתענית אסתר, החלה מחר, "לביטול הגזירה מעלינו".

המכתב פורסם על רקע הניסיונות להשיג את תמיכת המפלגות החרדיות למתווים שונים לגיוס תלמידי ישיבה, כמו זה שחיבר פרופ' יוג'ין קנדל ואומץ על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. יש עתיד והבית היהודי דחו את המתווה הזה, בטענה כי לא יביא לשינוי משמעותי.

ב"הארץ" נכתב כי עמדתו של הרב שטיינמן תחייב את יהדות התורה ותקשה על ש"ס לאמץ עמדה עצמאית, אם יעמוד על הפרק

עצם השהות במסגרות הצבא גורם לסכנה רוחנית גדולה ה' ירחם

מתווה פשרה כלשהו.

במכתבו הסביר הרב שטיינמן, בין השאר, כי אין לגייס צעירים חרדים בגלל הקושי ללמוד תורה בגיל מבוגר, אחרי שירות צבאי. "כדי להגיע לגדלות בתורה צריך לעמול על זה קשה הרבה שנים, והשנים האלה הם הקובעים לכל בחור לכל החיים שלו", כתב.

הוא הוסיף כי השירות בצבא פסול מעיקרו. "עצם השהות במסגרות הצבא גורם לסכנה רוחנית גדולה ה' ירחם, וזה הרי ההיפך ממה שאנו מחנכים את בנינו". הוא גם הזהיר כי המאמץ לגייס בני ישיבות נובע מרצון לשנות את אורח חייהם. "אנו פונים לממשלה שיניחו לנפשותינו ולא ינסו לשנות אותנו וייתנו לנו את האפשרות להמשיך בדרכנו ואי שייך בזה שום פשרה כדי שחס וחלילה לא תיפסק תורה מישראל".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?