אי-שוויון מוסרי

אדמו"ר: החילונים אחראים למלחמות, שהם יתגייסו

רבי מאיר רוזנבוים, האדמו"ר מפרימישלן, מצא הצדקה לחוסר השוויון בנטל – אי-לימוד תורה

אלפי חרדים ערכו לפנות בוקר תפילת מחאה בכיכר השבת בירושלים כנגד כוונת הממשלה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות. חלקם עטו שקים. 25.06.2012 צילום: יונתן סינדלר פלאש 90.jpgהפגנה חרדית בכיכר השבת בירושלים נגד כוונת הממשלה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות. חלק מהמפגינים עטו שקים. צילום: יונתן סינדלר, פלאש 90

רבי מאיר רוזנבוים, האדמו"ר מפרימישלן, טוען כי האי-שוויון בנטל הוא מוסרי. לטענתו, הסיבה למצב הביטחוני הקשה בישראל היא אי-קיום מצוות והימנעות מלימוד תורה. לכן, לדבריו, על החילונים לשרת בצבא.

לאדמו"ר מפרימישלן מעמד גבוה בעולם החסידות, אף על פי שהקהילה שבראשה הוא עומד אינה גדולה, כותב קובי נחשוני ב-ynet. הברכות והעצות שהוא מעניק לבאי ביתו מקנות לו הערכה רבה. בין פוקדי ביתו של הרב רוזנבוים יש גם לא מעט אנשי ציבור חילונים ובהם שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן.

בשיחה עם חסידיו אמר הרב כי אפשר להבין את הטענות נגד אי-גיוס חרדים. "על פניו נשמעים הטוענים כמשכנעים, שהלא הכל נבראו בצלם אלוקים, ומדוע זה קבוצה אחת חייבת לשרת ולהיות משועבדת לצורכי הצבא, וקבוצה אחרת תשב בבית

העובדה שאנו חיים בסכנה מפני האויבים בכל שנות מגורינו בארץ ישראל – כל זאת בשל עמי הארצות שהארץ מלאה בהם

המדרש ותלמד תורה?" אמר.

אבל בהמשך הוסיף האדמו"ר: "ברור לנו שהעובדה שאנו חיים בסכנה מפני האויבים בכל שנות מגורינו כאן בארץ ישראל – כל זאת בשל עמי הארצות שהארץ מלאה בהם. אלו ששואלים מדוע עליהם להתגייס לצבא ולהילחם – יש לומר להם שפורענות זו, סכנות ביטחוניות אלו, הוא בשלהם, בגלל אזלת ידם והימנעותם מללמוד תורה".

העיתון "המבשר", שפרסם את הדברים, ציין גם כי הרב אמר: "זכותנו לשבת שקטים ושאננים היא רק בזכות לימוד התורה, ובלא היא – הרי חלילה פורענות באה לעולם".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?