ליצמן מתגונן

מנהל שיבא קרא לממשלה אזרחית. החרדים איימו בחרם

פרופ' זאב רוטשטיין כתב במאמר כי נתניהו יכול להקים קואליציה "ציונית ופטריוטית", ביהדות התורה הגיבו בחריפות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. צילום: פלאש 90

במאמר שפרסם בתחילת השבוע ב"ידיעות אחרונות" כתב מנהל בית החולים על שם שיבא בתל השומר, פרופ' זאב רוטשטיין, כי ראוי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, יקים ממשלה ציונית ואזרחית, ללא חרדים. המאמר מעורר את זעמם של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, וחבריו ביהדות התורה.

"אם נתניהו ישכיל להתגבר על לחצים, פחדים וחשיבה חלודה אודות שותפים טבעיים ואינטרסים צולבים, עליו להקים קואליציה ציונית ופטריוטית הכוללת גם את המרכז ובו המפלגות החדשות שקמו על פי החלטת הבוחר", כתב רוטשטיין. "יחד עם יאיר לפיד, נפתלי בנט, ציפי לבני ושאול מופז יוכל נתניהו להיות חתום על שינוי משמעותי שהציבור בישראל מייחל לו".

ביהדות התורה ראו בקריאתו של רוטשטיין ניסיון להדיח את ליצמן מתפקיד סגן שר הבריאות. במאמרי תגובה שפורסמו בעיתוני יהדות התורה, "יתד נאמן" ו"המודיע", נכתב: "הצביעות בהתגלמותה: מצד אחד פונה בית החולים שיבא לציבור החרדי ומבקש ממנו לבוא וליהנות משירותיו באגפי ומחלקות בית

עם יאיר לפיד, נפתלי בנט, ציפי לבני ושאול מופז יוכל נתניהו להיות חתום על שינוי משמעותי שהציבור בישראל מייחל לו

החולים... ומצד שני קורא מנכ"ל בית החולים לראש הממשלה לזנוח את שותפותיו הטבעיות, הסיעות החרדיות, ולהקים ‘קואליציה ציונית'".

האם יממשו החרדים את איומם ויחרימו את בית החולים שיבא? מקורב לליצמן אמר כי זה תסריט אפשרי. "יש לכך סיכוי, אם לא תבוא הבהרה או התנצלות מצדו של רוטשטיין".

ברקע ההתקפות על רוטשטיין עומדים היחסים העכורים בין רוטשטיין לליצמן. ב"TheMarker" מציינים כי רוטשטיין מתח ביקורת חריפה על ליצמן בתקופת שביתת הרופאים וכי בין השניים היו התנגשויות נוספות על רקע אישי.

רוטשטיין אמר בתגובה: "ההמלצה שלי במאמר מדברת על ‘שינוי בריא' וכוללת רשימת נושאים רחבה. בהחלט קראתי להרחבת הקואליציה והתייחסתי לשתי המפלגות החדשות המסמנות, על-פי תפישתי, את הכמיהה לשינוי חברתי. מובן שלא קראתי להחרמה של דתיים או חרדים".

 לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?