ממשלה אזרחית עכשיו

80% מהציבור: דרושה ממשלה אזרחית שתעסוק בחופש דת ושוויון בנטל

בסקר שערך מכון סמית עבור חדו"ש אמרו 93% ממצביעי יש עתיד שאין למסור את ועדת הכספים ליהדות התורה. 76% ממצביעי יש עתיד: לפיד צריך לקדם ממשלה בלי ש"ס ויהדות התורה. מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "הציבור רוצה מהפכה אזרחית. המפלגות החרדיות המאיסו עצמן עליו"

מגיש הטלוויזיה יאיר לפיד. 22.12.10 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

80% מהציבור היהודי בישראל תומכים בהקמת ממשלה אזרחית שתוביל סדר יום של חופש דת ושוויון בנטל. 76% ממצביעי יש עתיד סבורים שעל יו"ר יש עתיד יאיר לפיד לפעול להקמת ממשלה בלי ש"ס ויהדות התורה. 67% מהציבור היהודי מתנגדים לכך שנציג יהדות התורה יקבל את תפקיד יו"ר ועדת הכספים בקדנציה הנוכחית, כולל 93% ממצביעי יש עתיד ו-73% ממצביעי הליכוד ביתנו.

כך עולה מסקר שערך בימים ראשון ושני השבוע מכון סמית עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. הסקר נערך בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"הסקר מוכיח חד משמעית כי הציבור רוצה ממשלה שתוביל מהפכה אזרחית שתערוך רפורמות מקיפות שיקדמו חופש דת ושוויון בנטל. זה היה המסר של הציבור בבחירות, כשחיבר בין נתניהו ללפיד, וזה גם המסר שלו בסקר מכון סמית. העובדה כי רוב מכריע בקרב מצביעי הליכוד ביתנו תומך בכך מלמדת כי נגמר העידן שבו נתפסו המפלגות החרדיות כ'שותפות טבעיות'".

לדברי רגב, "יהדות התורה וש"ס הצליחו להמאיס את עצמן על הציבור הרחב באמצעות שנים ארוכות של דורסנות וסחטנות. כדאי להן לערוך חשבון נפש מקיף בשאלה, איך רבים כל כך רוצים ממשלה אזרחית, מצפים מלפיד להשאיר אותן מחוץ לממשלה ואיך חלק גדול כל כך בציבור, כולל בקרב מצביעי הליכוד, רואה את יהדות התורה כפסולה לראשות ועדת הכספים".
80% מהציבור היהודי אמרו שהם בעד הקמת ממשלה אזרחית שתוביל סדר יום של חופש דת ושוויון בנטל. זאת, לעומת 20%

ליו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' היתה ברית קבועה בשנים האחרונות עם ראשי ועדת הכספים החרדים: יעקב ליצמן ומשה גפני מיהדות התורה. למרות זאת, 89% ממצביעי העבודה מתנגדים למסירת הוועדה לנציג של יהדות התורה

בלבד שמתנגדים. בין מצביעי הליכוד ביתנו תומכים 87% ומתנגדים רק 13%. בין מצביעי יש עתיד תומכים 99% ומתנגד רק אחוז אחד. שני שלישים (68%) ממצביעי הבית היהודי תומכים בהקמת ממשלה אזרחית וכן מאה אחוז ממצביעי התנועה, העבודה ומרצ. גם בקרב מצביעי ש"ס יש לממשלה כזו תמיכה של 39%.

ממשלה אזרחית יכולה לכלול מפלגות חרדיות, אם יהיו מוכנות לפשרות בתחומי דת ומדינה. שאלה נוספת בדקה אם הציבור סבור שיו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, צריך לפעול להקמת ממשלה בלי ש"ס ויהדות התורה. רוב של 54% מהציבור היהודי סבור שלפיד אכן צריך לפעול להקמת ממשלה בלי המפלגות החרדיות, בעוד 46% מתנגדים לכך. בקרב החילונים 70% תומכים ובקרב החרדים 93% מתנגדים. 76% ממצביעי לפיד סבורים שעליו לפעול להקמת ממשלה בלי ש"ס ויהדות התורה. בליכוד התמונה יותר מאוזנת: רוב קטן של 51% תומך בהעמדת דרישה כזאת מצד לפיד.

ברוב הקדנציות האחרונות נמסר תפקיד יו"ר ועדת הכספים לנציג יהדות התורה. שני שלישים מהציבור היהודי (67%), כולל 88% מהחילונים, מתנגדים לכך שהמסורת הפוליטית הזו תימשך. בקרב מצביעי יש עתיד מתנגדים 93% למסירת ועדת הכספים ליהדות התורה, בקרב מצביעי הליכוד ביתנו – 73% ובקרב מצביעי הבית היהודי – 68%. ליו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' היתה ברית קבועה בשנים האחרונות עם ראשי ועדת הכספים החרדים: יעקב ליצמן ומשה גפני מיהדות התורה. למרות זאת, 89% ממצביעי העבודה מתנגדים למסירת הוועדה לנציג של יהדות התורה.

לידיעה ב-Ynet

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?