לא שווה, לא לכל

תוכנית לפיד – פטור לעד מאה אלף איש

יש עתיד מציעה להקדיש חמש שנים להתארגנות של המדינה לגיוס החרדים, אבל עד אז יינתן לבני הישיבות שלא יגויסו פטור מלא

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

הצלחתו של יאיר לפיד בבחירות מראה עד כמה מרכזית שאלת גיוס החרדים לצה"ל בשיקולי המצביעים, אבל בין הדימוי הציבורי של לפיד כלוחם לגיוס החרדים לבין תוכניותיו בפועל יש פער משמעותי.

במצע של מפלגת יש עתיד, בסעיף "שירות שווה לכולם", נכתב כי "מודל השירות הקיים מכרסם ביסודות חיינו המשותפים". לפיד מציע "מהפכת השירות האזרחי שתעודד ותתגמל גיוס לצבא ותאפשר פתרון של גיוס אזרחי לאוכלוסיות המגזרים השונות".

עמוס הראל כותב ב"הארץ", כי המלכוד טמון בהמשך: יש עתיד מציעה כי המדינה תקדיש חמש שנים להתארגנות לגיוס החרדים. עד אז יינתן לבני הישיבות שלא יגויסו "פטור מלא החל מגיל 18 והם יוכלו לצאת מיד לעבודה". למעשה, לפי המצע הרשמי של יש עתיד, כל תלמידי הישיבות שיגיעו לגיל גיוס לפני שיסתיימו חמש השנים יקבלו פטור מיידי. רק חרדים בגיל 13 ומטה צריכים לחשוש. הראל מציין גם, כי לא ברור אם צעיר חרדי שיבוא יומו להתגייס ב-2018 יקבל עליו את הדין, אחרי

לא ברור אם צעיר חרדי שיבוא יומו להתגייס ב-2018 יקבל את הדין, אחרי שאחיו המבוגרים יותר קיבלו פטור מלא משירות צבאי

שאחיו מהמחזורים שמעליו קיבלו לא רק דחיית שירות, אלא גם פטור מלא משירות צבאי.

על-פי חישוב שעשה שחר אילן, סמנכ"ל עמותת חדו"ש, אם הכוונה היא לשחרר לאלתר גם את החרדים בני ה-18 עד 28 (גיל הפטור הנוכחי), המשמעות היא כרטיס יציאה חינם ל-100 אלף חרדים כמעט. ספק אם לזה התכוונו בוחרי יש עתיד. את המצע של יש עתיד ביחס לחרדים ניסחו העיתונאי לשעבר עפר שלח והאלוף (מיל') אלעזר שטרן, ראש אכ"א לשעבר, שנבחר לכנסת לא ברשימת יש עתיד אלא מטעם התנועה בראשות ציפי לבני.

לפי דיווח שפורסם ב"ידיעות אחרונות" לפני הבחירות, לפיד כבר אינו תומך בדחיית גיוס החרדים בחמש שנים. תוכניתו החדשה עדיין אינה ידועה. בכירים בצה"ל אומרים כי הצבא אינו זקוק ליותר משנה כדי להתארגן למודל חדש.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?