אפיזודה עסקית זניחה

דרעי: חוסר הצלחה ששווה מיליונים

מוסף "הארץ": בשנים שבהן היה מחוץ לחיים הפוליטיים, ייעץ השר לשעבר מש"ס לנוחי דנקנר, לב לבייב ועורך הדין פיני רובין – ותוגמל בעין יפה

מנהיג ש''ס לשעבר, אריה דרעי, בודק אתרוג במשקל 2 ק''ג במשרדו בירושלים 06.10.08. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90אריה דרעי בודק אתרוג במשקל 2 ק''ג במשרדו בירושלים, אוקטובר 2008.  צילום: מיכל פתאל, פלאש 90

בשנים שבהן היה מחוץ למערכת הפוליטית עסק אריה דרעי, ממנהיגי ש"ס, בייעוץ. בין השאר נתן שירותי ייעוץ לחברות בבעלותם של אנשי העסקים נוחי דנקנר ולב לבייב. בתמורה על שירותיו אלה קיבל כמה מיליוני שקלים, כתב אורי בלאו במוסף "הארץ". דרעי גם קיבל מאות אלפי שקלים ממשרדו של עורך הדין פיני רובין.

דרעי הקים ב-2003 את חברת ד.ר.א.ר שירותי ייעוץ בע"מ, שבאמצעותה עבד עם דנקנר, לבייב ואחרים. על פי נתוני רשם החברות, ד.ר.א.ר המשיכה להיות חברה פעילה גם בתקופת הבחירות, אף שדרעי חזר לפוליטיקה וכזכור מוקם במקום השני ברשימת ש”ס לכנסת.

בהתייחס לתגמול שניתן לו על שירותיו אמר דרעי: “לא התפרנסתי מזה, בוא נגיד ככה. בקושי החזקתי מזה משרד, זה לא הספיק למשכורת”.

בראיונות שהעניק לכלי תקשורת שונים מאז שובו לזירה הציבורית תיאר דרעי את השנים שלאחר שחרורו מהכלא, שבהן פעל כאיש עסקים, כאפיזודה חולפת, ותיאר את הישגיו בתחום העסקי כחוסר הצלחה. הנתונים הכספיים מגלים שב-2007 הוא קיבל 750 אלף שקל מחברת כלל מימון מרכזי לתעשיות, שהיתה אז בבעלות דנקנר. שנתיים אחר כך קיבל כחצי מיליון שקל

דרעי: כסף באמת לא נשאר מזה... אם אתה מוריד את ההוצאות שאתה משלם למיסוי, זה בקושי החזיק לי את המשרד

מאותה חברה ובאותן שנים קיבל גם מאות אלפי שקלים מקבוצת אי.די.בי.

מחברת אפריקה ישראל של לבייב קיבל כעשרת אלפים דולר בחודש. ב–2008 הועברו לחברה של דרעי כ–300 אלף שקל ממשרד עורכי הדין גורניצקי ושות’, שבראשו עומד פנחס רובין, מבכירי עורכי הדין בישראל.

"כסף באמת לא נשאר מזה. זה שום דבר, זה עשרת אלפים דולר לחודש שזה בקושי, אם אתה מוריד את ההוצאות שאתה משלם למיסוי, זה בקושי החזיק לי את המשרד”, אמר דרעי ל"הארץ". הוא הוסיף: "למרות שפורמלית מותר לי לעבוד עד היום במגזר הפרטי, הפסקתי כבר לפני שלוש שנים, כדי שכשאני אגיע לחיים הציבוריים אוכל להגיע בלי אינטרסים ובלי התנגשויות".

מאי.די.בי נמסר: "מר דרעי העניק ייעוץ בנושאים הקשורים לפעילות ולקידום עסקי החברה במגזר החרדי. התמורה ששולמה באי.די.בי היתה לפי המקובל והנהוג בגין שירותי ייעוץ מסוג זה. ובכל מקרה הסכום הכולל שקיבל לא היה ‘מיליונים’”.

מקבוצת אפריקה ישראל נמסר כי “אפריקה ישראל, בהיותה חברה ציבורית, מקפידה לדווח לציבור על כל עניין בעל חשיבות למשקיעיה”.

לכתבה במוסף "הארץ"איך תוכל לפעול?