לא לחרדים בלבד

חילונים, בואו לתקן את הדת

הקמת ממשלה חדשה היא הזדמנות פז לקבל אחריות גם על תחום הדת ולא להותירו בידי החרדים באופן בלעדי, כותב הרב אילעאי עופרן ב-nrg

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

הסכמים קואליציוניים שנחתמו בעבר העניקו למפלגות החרדיות סמכות וטו בכל הקשור ליחסי דת ומדינה. באותם הסכמים, כותב הרב אילעאי עופרן ב-nrg, נתנו ממשלות ישראל למפלגות החרדיות זכות בלעדית על תחום שירותי הדת.

שירותי הדת נמצאים כיום במצב עגום ביותר, כותב עופרן, רב קבוצת יבנה ורכז פרויקט שירותי הדת של נאמני תורה ועבודה. תחומים כמו גיור, המעמד האישי, הכשרות ובתי הדין הרבניים נגועים בסיאוב חמור. חלק ניכר מהציבור בישראל חש ניכור עמוק למוסדות אלו. "מצב חמור זה אינו אלא תוצאה של הפקדת תחום יחסי דת ומדינה בידיים חרדיות בלעדיות", הוא טוען.

לדבריו, המפתח לתיקון הוא הרחבת מעגל השותפים בניהול מערך שירותי הדת בישראל. "אין מקום להתלהמות בסגנון

אל נא תפקידו את היהדות בידי החרדים, אלא דרשו להיות שותפים

'ממשלה בלי חרדים' או להדרת החרדים ממערך שירותי הדת", כותב עופרן.

 פרת הבלעדיות החרדית, דרישה לאיזון ולשותפות ורצון לקחת חלק בכל הקשור לגיור, לנישואים או לצביונה של השבת הם הסיכוי להשבת כבודה של היהדות בישראל. הקמת ממשלה חדשה היא הזדמנות פז לקבל אחריות גם על תחום הדת.

"הבה נחולל שינוי אמיתי בענייני דת ומדינה הנוגעים לכולנו", כותב עופרן. "לא עוד מונופול והדרה, אלא הכלה והרחבה. אל נא תפקידו את היהדות בידי החרדים, אלא דרשו להיות שותפים... עורו חילונים מתרדמתכם, הכדור כרגע בידיכם".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?