מדעי הטבע

השותפים וטבעו של ראש הממשלה

מה טבעי בשותפות בין בנימין נתניהו למפלגות החרדיות, שואל שלמה שיזגל בבלוג "קול של שפיות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בישיבת הממשלה עם סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס (לשמאלו) וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה (לימינו). צילום: פלאש 90

מעבר לתחזית שהליכוד-ביתנו תנצח בבחירות, הסברה שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ישוב ויחבור ל"שותפיו הטבעיים" נשמעה שוב ושוב בדבריהם של פרשנים ומומחים עוד לפני ההצבעה. בבלוג "קול של שפיות" מעלה שלמה שיזגל כמה שאלות על מידת הטבעיות של השותפות בין הליכוד עם ש"ס ויהדות התורה.

לדבריו, הפנייה למפלגות החרדיות גם מעוררת שאלות בנוגע לטבעו של נתניהו. השאלה הראשונה היא כיצד ראש הליכוד, מפלגה שמדיניותה הכלכלית מבוססת על שוק חופשי שבו כל משפחה מרגישה אחריות למצבה הכלכלי, רואה במפלגות שמאמינות כי אזרח יכול ללמוד בישיבה ולהתקיים מכספי הציבור במקום לעבוד שותפים טבעיים.

השאלה השנייה נוגעת לתחום הדיור. שר השיכון, אריאל אטיאס מש"ס, מיישם זה ארבע שנים תוכנית לאי-שוויון בתחום הדיור. משרדו בונה אלפי יחידות דיור המיועדות לאוכלוסייה החרדית בלבד, כותב שיזגל. בכך מדיניותו עומדת בניגוד למגילת

שר השיכון, אריאל אטיאס מש"ס, מיישם זה ארבע שנים תוכנית לאי-שוויון בתחום הדיור

העצמאות, שלפיה מדינת ישראל "תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה". כיצד מצב זה מתיישב עם השותפות הטבעית?

שאלה שלישית מתייחסת לערכים של ראש הממשלה. לאחר מות אביו של נתניהו דובר רבות על הבית הציוני שבו גדל. "האם זה לא קצת מוזר ש'השותפים הטבעיים' של נתניהו הם בעיקר מפלגות אנטי-ציוניות?" הוא שואל.

השאלה הרביעית נוגעת לשוויון בנטל. שיזגל מזכיר כי נתניהו הכניס את קדימה לממשלה, בניסיון לשים סוף להשתמטות של חלק משמעותי מהאוכלוסייה משירות צבאי. "מה טבעי בכך ש'השותפים הטבעיים' של נתניהו הם מפלגות הדוגלות בהשתמטות ומבטיחות לחסום כל ניסיון לשנות מצב זה?" כותב שיזגל.

 לפוסט המלאאיך תוכל לפעול?