נוהל חדש:

בכירי עמותות שידווחו דיווחים כוזבים יחויבו להשיב את התמיכות מכיסם

שר האוצר אישר נוהל שנועד לשנות משמעותית את האופן שבו מוסדות מהמגזר השלישי מקבלים תמיכה ממשלתית

שר האוצר, יובל שטייניץ, מהליכוד בשיחה עם יו''ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני, מדגל התורה בשעת הצבעה על חוק ההסדרים. צילום: 15.07.09 אביר סולטן, פלאש 90שר האוצר, יובל שטייניץ, עם יו''ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני. צילום:  אביר סולטן, פלאש 90

נוהל חדש שאושר על ידי שר האוצר, יובל שטייניץ, מאפשר לחייב בכירים בעמותות להחזיר מכיסם כספי תמיכה שניתנו לארגונים שבניהולם – אם יתברר שהעמותה דיווחה דיווחים כוזבים. הנוהל החדש נועד להביא לשינוי משמעותי בדרך שבה מקבלים מוסדות המגזר השלישי תמיכה ממשלתית.

בנוסף נקבע כי אם יתברר שהארגון דיווח דיווחים כוזבים (כפי שקרה בעבר בחלק מהישיבות בעולם החרדי), בכיר שחתם ביודעין על דיווח כוזב ייאלץ להחזיר את כספי התמיכה, אפילו מכיסו. מעשי התחזות ומרמה יובילו לא רק להשבת כספי תמיכה מהמוסד, אלא גם להטלת קנסות.

לראשונה נקבע כי כל משרדי הממשלה חייבים לערוך בקרה של המוסדות הנתמכים. עד עתה רק החשב הכללי החיל בקרה על גופים נתמכים, והבקרה התייחסה להיבט הפיננסי בלבד. מעכשיו יחויבו שאר המשרדים לבקר מוסדות נתמכים גם בפן המקצועי.

ארגונים חרדיים מקבלים יותר ממחצית התמיכות שמשרד הרווחה נותן למוסדות ציבור

הנוהל גם אוסר להעביר תמיכות לגופים שנקלעו לגירעון קשה ולא יישמו תוכניות הבראה. "כלכליסט" מדווח כי על לשכת שר האוצר הופעלו בחודשים האחרונים לחצים במאמץ לטרפד את הנוהל. הלחצים, לפי הדיווח, היו בעיקר מצד גופים פוליטיים חרדיים, שחוששים כי הנהלים החדשים יפגעו ביכולתם של המוסדות החרדיים לגייס כספים מהממשלה. לדוגמה, לפי אתר התמיכות הממשלתי, מוסדות חרדיים מקבלים יותר ממחצית מהתמיכות שמשרד הרווחה נותן למוסדות ציבור.

מוסדות דת וישיבות קיבלו 1.15 מיליארד שקל ב־2009, בעוד שמוסדות תרבות וספורט הסתפקו ב־495 מיליון שקל. משרדי הממשלה מחלקים מדי שנה למעלה מ-20 מיליארד שקל לכ־3,000 מוסדות ציבור ולאלפי גופים אחרים. בין היתר ניתנים הכספים למכוני מחקר, מוסדות תרבות וארגונים להבאת עולים.

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?